Vlakem na výlet
Publikováno: 20.06.2024
Cestování vlakem má jednoduše své kouzlo a každému výletu dodá příchuť dobrodružství a romantiky. Proto jsme pro vás našli tipy, kam na výlet vlakem v Česku, ale také na oblíbená výletní místa, na která se pohodlně dostanete právě vlakem.
Kromě svačiny a dobré nálady si na výlet nezapomeňte přibalit ještě cestovní pojištění. Ne vždy se totiž vyplatí spoléhat pouze na průkazku zdravotní pojišťovny. Pro srovnání cen pojištění můžete využít naši bezplatnou online kalkulačku.
kalkulačka CESTOVNÍho POJIŠTĚNÍ
Proč cestovat vlakem?
Ačkoli většina z nás vlastní auto, stává se cestování vlakem čím dál oblíbenějším způsobem dopravy. Zatímco dříve se vlakem jezdilo na vandry, dnes ho hojně využívají cestovatelé k prozkoumání i zahraničních destinací. Cestování vlakem je pohodlné a v dnešních moderních vlacích najdete jak připojení k internetu a klimatizaci, tak jídelní vozy nebo vagony uzpůsobené ke spaní.
Při cestování vlakem se vás navíc netýkají dopravní zácpy, předjíždějící se kamiony na dálnici ani zdlouhavé hledání parkovacích míst - cesta do zahraničí je tak opravdu pohodlnější než cestování autem. Při výletech po ČR se navíc svezete i roztomilými motoráčky nebo lokálkami, které stále mají své kouzlo.
Jak ušetřit při cestování vlakem?
Na cestování vlakem se dá velmi hezky ušetřit, především koupí akčních či skupinových jízdenek. Nakupujte je na oficiálních prodejních místech, ať už online, nebo na pokladně na nádraží.
Nebojte se také využít slev, které máte k dispozici (dítě, student, senior, skupinové/rodinné slevy), a do vlaku si vezměte vlastní svačinu. Ušetříte tak za občerstvení v jídelních vozech. Vyplatí se také cestovat přes noc, čímž ušetříte za ubytování v hotelích, a ráno dorazíte do svého cíle odpočatí a svěží.
Na co si dát pozor
Přes všechny své výhody má i cestování vlakem své nevýhody. Jednou z nich je omezená dostupnost vlakových stanic, která se tak může nacházet ve větší vzdálenosti od cíle vašeho výletu, a je třeba zajistit si buď navazující dopravu, nebo jít prostě pěšky. S tím se pojí také možná nedostatečná spojení - do menších obcí vlaky jezdí jen párkrát denně. S vlakem tudíž nejste tolik flexibilní jako při cestování autem a je třeba trochu plánovat a být v určitých časech na daném místě.
Ve vlaku si pak klasicky dejte pozor na případné zloděje a nenechávejte v kupé své cennosti bez dozoru. Jinak se ale není čeho obávat. Ty nejkrásnější výlety vlakem vám v ČR zajišťuje hned několik společností, tou největší je národní dopravce České dráhy, jet ale můžete také se společností RegioJet nebo LeoExpress.
Nejkrásnější trasy vlakem v ČR
V Česku máme poměrně hustou síť železnic, přičemž některé z nich vedou přes opravdu krásné trasy. Jestli je pro vás důležitý cíl i cesta samotná, rozhodně si nenechte ujít tyhle železniční trasy.
- Posázavský pacifik - Trasa s až dobrodružným názvem, kterou milovali hlavně čeští trampové. Těšit se můžete na posázavský kaňon a nádhernou přírodu i řeku Sázavu. Z oken vlaku je možné vidět bývalé trampské osady, nejvyšší kamenný viadukt Česka - Žampach nebo zámek Vysoká Lhota. Posázavským pacifikem vás provedou tratě 210 (Praha-Vrané-Čerčany) a 212 (Čerčany-Kácov-Světlá nad Sázavou).
- Kryštofovo údolí - Tady vás čeká ,,romantika jako vyšitá". Užijete si vysoké výhledy z viaduktu do nádherných údolí i temné tunely. V rámci výletu si můžete prohlédnout roubený kostel sv. Kryštofa s dřevěnou zvonicí, vesnický orloj i muzeum lidových betlémů. Trať přes Kryštofovo údolí vede trasou Liberec-Jablonné v Podještědí-Mimoň-Zákupy-Česká Lípa.
- Švestková dráha - Tato trasa svůj název získala díky švestkovým sadům a alejím, které kolem ní rostly ještě v předválečných dobách. Dráha vás provede přírodou mezi vyhaslými sopkami Českého středohoří a coby výletní cíl si můžete vybrat například zámek Korozluky, hrad Hněvín nebo navštívit rodiště J. E. Purkyně. Švestková dráha spojuje Litoměřice-Lovosice-Most.
- Jindřichohradecká úzkokolejka - Poslední úzkorozchodná železnice v Čechách vás provede lesy, kolem rybníků i přes kopce. Užijete si výlet parním vlakem s historickými vozy, z jejichž oken uvidíte zámek Červená Lhota, hrad Kámen nebo zříceninu Choustník. A když se úzkokolejkou vydáte v létě, můžete se těšit i na zajímavý zábavný program.
Kam vlakem na výlet
Díky rozlehlé železniční síti se nyní vlakem dostanete prakticky kamkoli, ať už chcete poznávat krásy naší vlasti, nebo se vydáte třeba na jednodenní výlet vlakem do zahraničí. V tom případě určitě stojí za návštěvu například Drážďany, Vídeň, Bratislava nebo Krakov. Cesta vlakem je pohodlná a s tou správnou společností může být i samotná cesta zážitkem.
Kam na výlet vlakem z Prahy
Praha nabízí celou řadu atraktivních turistických míst i zábavy. Pokud se ale chcete podívat za hranice našeho hlavního města, pro vaše vlakové dobrodružství doporučujeme tato místa:
- Nelahozeves - Jeden z nejkrásnějších renesančních zámků Čechách, jehož historie sahá až do 16. století.
- Okoř - Velmi oblíbený cíl výletníků a jedna z našich nejznámějších hradních zřícenin. Počátky gotického hradu sahají až do 13. století.
- Památník Josefa Lady - Jedná se o letní vilku v umělcových rodných Hrusicích, ve které je zřízené muzeum Josefa Lady s celou řadou obrazů a knih tohoto českého malíře a spisovatele. Jedná se o skvělý výletní cíl především pro rodiny s dětmi.
- Veltrusy - Barokní zámek založený v roce 1704. Obklopený je romantickým parkem, který patří mezi nejstarší přírodně krajinářské parky v Česku.
- Únětický pivovar - Známý pivovar, jehož historie sahá až do roku 1710.
Kam na výlet vlakem z Brna
Z našeho druhého největšího města máte doslova na dosah ruky ta nejkrásnější místa z celé jižní Moravy. Na která se tedy vydat vlakem?
- Lednicko-valtický areál - Státní zámek Lednice je tím nejnavštěvovanějším zámkem v České republice. A není divu, vypadá doslova, jako kdyby vypadl z pohádky, a navíc se nachází v krásné francouzské zahradě jen kousek od anglického parku, kam si můžete udělat příjemnou procházku nebo se podívat na show dravého ptactva.
- Pálava - Vinice, malebná krajina, romantické hradní zřícení, dětský hřiště, cyklotrasy i celá řada sklípků, bister a restaurací nabízejících jihomoravské gastro speciality. Ať se vlakem vydáte na Pálavu doslova kamkoliv, nebudete litovat.
- Rajhrad - Rajhrad neboli rajský hrad bývalo opevněné velkomoravské hradiště. Dnes v něm návštěvníci mohou obdivovat nejstarší benediktinský klášter na Moravě, který byl založený v roce 1045. Klášterní chrám sv. Petra a Pavla, který projektoval Jan Blažej Santini, a dále tu na vás čeká i Památník písemnictví na Moravě.
- Boskovice - V Boskovicích se můžete těšit na zříceninu gotického hradu, zámek, muzeum, známou židovskou čtvrť se synagogou i aqua park nebo westernové městečko. Díky tomu si výlet sem užijí jak dvojice toužící po romantice, tak rodiny s dětmi.
- Kobylí a stezka nad vinohrady - pokud se rádi kocháte krajinou z výšky, vydejte se na bezbariérovou stezku nad vinohrady, která v Kobylí stojí od roku 2018.
Kam na výlet vlakem z Olomouce
Z krásné historické Olomouce máte také možnost vydat se vlakem hned na několik zajímavých míst. Potěší malé i velké, stačí si jen vybrat:
- Šumperk - Ve městě, které bývá označováno za bránu Jeseníků, si nenechejte ujít historické centrum s dominikánským klášterem, zbytky původních hradeb nebo barokní kostel Panny Marie. Za poznáním se pak můžete vydat i do Vlastivědného muzea nebo na čarodějnickou expozici v Geschaderově domě.
- Staré město - Velmi oblíbeným výletním cílem bývá KOVOZOO, ve které jsou k vidění nejrůznější zvířata vyrobená z železného šrotu. Kromě toho si tu užijete i turistický vláček jménem Steelinka nebo bludiště z pneumatik.
- Jeseník - Jestli si chcete užít jízdu nostalgickými vlaky, vydejte se jimi z Olomouce do Jeseníku. Užijete si tak nejen jedinečnou jízdu, ale také prohlídku Priessnitzových léčebných lázní, které rozhodně stojí za vidění.
Kam na výlet vlakem s dětmi
Pro děti je jízda vlakem zkrátka jedinečným dobrodružstvím. I z toho důvodu u nás najdete vlakové trasy zaměřené přímo na rodiny s dětmi.
- Cyklohráček - Jedná se o speciální vlak plný hraček, her a zábavy vedoucí z Prahy na hrad Okoř, případně až do Slaného, kde vás čeká cesta za pokladem. Pro děti jsou ve vlaku připraveny tři vagóny se stavebnicemi, knihami i balónkovištěm.
- Permoník - Motorový vlak, který vás z Brna vezme na výlet za hornickou historií na jižní Moravě. Těšit se můžete na expozici hornické obce Zastávka a mikroregionu Kahan, Muzeum průmyslových železnic, interaktivní park Permonium nebo prohlídku těžní věže bývalého dolu Kukla.
- Šenovská lokálka - Historický motoráček, který vás vezme z České Kamenice do Kamenického Šenova, ve kterém můžete navštívit sklářské muzeum. Hezkým cílem je i Panská skála, kterou můžete znát například z pohádky Pyšná princezna.
Nezapomeňte na tuzemské cestovní pojištění
Ptáte se k čemu cestovní pojištění, když přece všichni máme průkazku zdravotní pojišťovny? Důvod je prostý, klasické lékařské ošetření nám ,,modrá kartička" sice zajistí, jsou ale situace, na které se nevztahuje a které je dobré mít zajištěné, abyste kvůli nim případně nemuseli sahat do rodinného rozpočtu.
Jedná se například o pojištění odpovědnosti, které kryje škody způsobené na zdraví či majetku třetích osob. Dále pojištění zavazadel, které kryje škody na vašich osobních věcech. A také úrazové pojištění, které můžeme označit v podstatě jako odškodné v případě úrazu s trvalými následky nebo následkem smrti. Často je také součástí tzv. ,,denní odškodné", kdy je od pojišťovny vyplacena stanovená částka za každý den strávený při hospitalizaci v nemocnici.
Pro srovnání i sjednání pojištění můžete využít naši online kalkulačku - pojistku pro sebe i svou rodinu si tak můžete zajistit z pohodlí vlastního domova.