Blikající nebo svítící kontrolku motoru raději nepodceňte
Publikováno: 04.04.2025
Rozsvítila se vám v autě kontrolka a vy nevíte, co s tím? Není to náhodou kontrolka poruchy motoru? Ať už je to ona, nebo jiná, rozhodně se nevyplatí situaci neřešit. Co jednotlivé kontrolky znamenají, jakou mohou mít barvu a jak byste na ně měli správně reagovat? Povíme si v článku.
Hledáte aktuálně havarijní ručení? Vyzkoušejte naši kaklulačku, která vám srovná různé nabídky a třeba vám pomůže udělat jasno v tom, které pojištění je pro vás to pravé.
Co to je kontrolka v autě?
Kontrolky v autě mají za úkol informovat řidiče o stavu vozidla. Mají poskytovat důležité zprávy o závadách, a to jak těch drobných, tak i těch závažných. Kontrolky se mohou rozblikat nebo rozsvítit poté, co některé z čidel vozu zachytí problém.
Kontrolky se ve vozidle objevují ve formě jednoduchých obrázků, které by měly být pochopitelné na mezinárodní úrovni a po jejich rozsvícení by mělo být uživateli vozu jasné, ve které části automobilu je něco špatně. Pro každého řidiče je tedy nutné znát význam kontrolek. Může tím předejít řadě problémů. V případě, že některá z nich svítí, bude potřebovat auto zřejmě do servisu, kde zjistí, co je s vozidlem špatně. Případně mohou provést diagnostiku vozu.
Kde se kontrolky nachází a jakou můžou mít barvu?
Kontrolky se nachází na palubní desce automobilu. Obvykle se rozsvítí v okolí budíků, tedy tachometru nebo otáčkoměru.
Barev, kterými mohou svítit, je několik. Rozsvítí se tou či onou barvou v závislosti na vážnosti problému, který vůz má.
- Červená kontrolka - jedná se o výstrahu, vozidlo má závažný problém a je nutné ho zastavit.
- Oranžová (může být i žlutá) kontrolka - upozorňuje na možný problém, není potřeba vozidlo zastavovat.
- Zelená (bílá, modrá) kontrolka - jedná se o kontrolky informačního charakteru, vše je v pořádku, pouze dávají řidiči zprávu, že určitý systém byl aktivován a funguje bez problémů.
SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ
Kontrolky motoru
Nejvýznamnější součástí auta je motor, který je zodpovědný za pohon vozu. Proto je potřeba jeho kontrolkám věnovat největší pozornost.
Blikající kontrolka motoru po nastartování signalizuje skutečně závažnou poruchu. Pokud po nastartování svítí kontrolka motoru a delší dobu zůstane svítit, znamená to nějaký problém. Za normálních okolností by se měla rozsvítit a opět zhasnout. Pokud se po nastartování ani nerozsvítí, tak je problém se samotnou kontrolkou.
Pokud začne svítit kontrolka motoru po natankování, bude problém nejspíše v palivu nebo v jeho nesprávném zavedení do vozidla.
Mohlo by vás zajímat, jak funguje turbo.
Jaké jsou kontrolky motoru?
Jaké můžete nalézt v autě kontrolky motoru, jakou mají barvu a co znamenají, si teď přehledně vysvětlíme.
Červená kontrolka motoru
Červené kontrolky motoru jsou celkem tři:
Kontrolka chladicí kapaliny
Došlo k přehřátí motoru. Většinou se jedná o nedostatek chladicí kapaliny. Množství kapaliny lze zkontrolovat, ale až po důkladném vychladnutí motoru! Případně ho můžete dolít. Pokud i nadále svítí, musíte do autoservisu.
Kontrolka dobíjení
Nesprávné dobíjení autobaterie. Většinou kvůli rozbitému alternátoru. Pokud svítí samostatně, můžete dojet do nejbližšího autoservisu. Pokud svítí i ostatní kontrolky motoru červeně, tak s vozidlem nikam nejezděte.
Kontrolka nízkého tlaku motorového oleje
Značí nedostatečný tlak motorového oleje pro bezpečný chod motoru. Po vychladnutí motoru změřte hladinu oleje a dolejte případně na maximum. Pokud kontrolka svítí i nadále, tak budete muset navštívit autoservis.
Nezapomeňte, že musíte mít sjednané povinné ručení. Bez něj zkrátka vyjet nemůžete. Naše kalkulačka vám přehledně porovná jednotlivé nabídky a tu nejvýhodnější si přes ni rovnou můžete sjednat. Kalkulačka funguje nezávazně a zcela zdarma.
Oranžová kontrolka motoru
Oranžové kontrolky motoru jsou celkem čtyři:
Kontrolka mazání
V motoru je málo motorového oleje. Po jízdě co nejdříve zkontrolujte hladinu oleje a případně ji doplňte.
Kontrolka spalování
Dochází ke špatnému spalování paliva. Můžete pokračovat dále v jízdě, ale co nejdříve bude potřeba navštívit autoservis.
Kontrolka žhavení motoru
Jedná se o závadu na žhavení naftového motoru. Můžete pokračovat dále v jízdě, ale co nejdříve bude potřeba navštívit autoservis.
Kontrolka filtru pevných částic
Znační zanesení filtru pevných části sazemi. Při delší jízdě by se měl filtr jízdou vypálit. Pokud ani to nepomůže, bude nejspíše potřeba jeho výměna nebo důkladnější vyčištění.
Další kontrolky v autě
Kromě skupiny motorových kontrolek, existují i další indikátory toho, že je s vaším automobilem něco v nepořádku. Jaké další kontrolky v autě najdeme?
Kontrolka brzdové kapaliny
Tato kontrolka sleduje stav brzdové kapaliny. Pokud klesne pod určitou hladinu (například z důvodu úniku), tak se vozidlo může stát nezastavitelné. V případě, že na palubní desce uvidíte tento symbol, tak ihned auto odstavte.
Kontrolka ABS
Pokud se rozsvítí toto oranžové upzornění, pak se jedná o problém se systémem ABS (z anglického Antiblockiersystem), který slouží k tomu, aby při prudkém zabrždění nedošlo k zablokování kol. Váš automobil by v takovém případě měl být co nejdříve zkontrolován.
Kontrolka ESP
Rovněž i kontrolka ESP označuje závadu na jednom ze systémů, tentokrát se jedná o elektronický stabilizační systém, který slouží k větší bezpečnosti jízdy. Může se krátkodobě rozsvítit při pohybu na sněhu nebo na zledovatělé vozovce. Pokud však svítí dlouhodobě, měl by být automobil prohlídnut odborníkem.
Kdy vás kontrolky nerozhází? Když víte, že jste pojištění
V rámci havarijního pojištění občas nabízejí pojišťovny také připojištění poruchy vozidla. To se vztahuje na opravu vnitřních mechanických a elektrických závad. Pokud chcete mít jistotu, že v případě rozsvícení kontrolky nebudete muset vydávat z vlastní kapsy větší obnos peněz, může vám toto pojištění přinést klid.
Jak najít to správné havarijní pojištění? Důležité je, aby krylo všechna rizika, která požadujete, takže důrazně doporučujeme si pročíst pojistné podmínky. Mezi další faktory, které byste měli brát v úvahu, patří třeba výše spoluúčasti.
Přečtěte si o havarijním pojištění při poruše motoru.
A v neposlední řadě také cena, kterou budete za pojištění platit. S tím vám může pomoci naše kalkulačka, kam zadáte jen VIN nebo SPZ vozidla a my vám nabídneme přehledné srovnání. Vy si potom z naší nabídky jen vyberete to pro sebe nejlepší autopojištění.
Autor: Tomáš Keramidas