Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Když modrá kartička nestačí aneb proč je dobré nepodceňovat cestovní pojištění

Publikováno: 05.01.2020

Všichni v peněžence najdeme známou modrou kartičku - Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC), díky kterému máme ve členských státech EU nárok na nutnou a nezbytnou zdravotní péči. Proč je tedy vlastně dobré si při cestě do zahraničí sjednat cestovní pojištění? Důvodů je hned několik a v našem článku vám je hezky představíme.

Evropský zdravotní průkaz

Bez cestovního pojištění ani do zemí Evropské unie

Vycestovat pouze s modrou průkazkou samozřejmě můžete a zdravotní péče vám bude ve státech EU vždy poskytnutá, přičemž platnost průkazky sahá i do Norska, Lichtenštejnska, Švýcarska a na Island. Je ovšem potřeba nebrat ji jako samozřejmou ochranu a pamatovat na to, že toto pojištění je pouze jakýmsi základem, a že jsou položky, na které se nevztahuje a budete je muset uhradit z vlastní kapsy.

Některé z daných států například požadují spoluúčast pacienta (tzn., že část potřebných nákladů zaplatí pojišťovna, ale část musí i pacient). Může nastat i situace, kdy budete muset uhradit veškeré náklady spojené s ošetřením anebo hospitalizací, které vám pojišťovna proplatí až zpětně, ovšem bez zmíněné spoluúčasti. Je tedy potřeba mít k dispozici dostatečné finanční prostředky na léčebné výlohy.

Nebudete moci navíc navštívit jakýkoli lékařský ústav, ale musíte využít pouze služeb systému státní zdravotní péče. A pak jsou tu samozřejmě i případy, které toto zdravotní pojištění nekryje vůbec. Pokud by se vám např. stal úraz na lyžích, museli byste uhradit výjezd horské služby, stejně jako náklady na převoz do České republiky v případě úrazu nebo nemoci.

Nejčastější příklady spoluúčasti

Nejčastější příklady spoluúčasti destinace spoluúčast
Den hospitalizace Rakousko 525 Kč
Položka na receptu Rakousko 148 Kč
Léky Itálie 100%
Lékařské vyšetření Francie 468 Kč
Lékařské ošetření Francie 30%
Den hospitalizace Francie 468 Kč
Zásah horské služby všechny 100%
Převoz do ČR všechny 100%

Shrnuto a podtrženo - i to nejlevnější cestovní pojištění vám nabízí limity a šíři služeb, kterou u Evropského průkazu cestovního pojištění prostě nenajdete.

Cestovní pojištění = klid na duši i na těle

Co tedy v cestovním pojištění oproti tomu klasickému najdete? Součástí i toho nejzákladnějšího je pojištění léčebných výloh, převoz zraněné osoby (repatriace) či ostatků v případě smrti do vlasti. Většina cestovních pojištění obsahuje i asistenční služby ve formě 24/7 v českém jazyce.

Navíc si k základní formě můžete přidat i:

  • úrazové pojištění (se zahrnutými trvalými následky, nastavení limitů je na vašem uvážení)
  • pojištění zavazadel (nejčastěji pro případ zničení, krádeže nebo ztráty)
  • pojištění odpovědnosti (na škody, kterou způsobíte na majetku i zdraví osob)
  • pojištění sportovních aktivit (doporučujeme, pokud jedete např. za zimním lyžováním)
  • pojištění storno poplatků (v případě zrušení služby, většinou se dělí formou, kdy 80% částky uhradí pojišťovna a 20% vy)
  • připojištění letu (úhrada nákladů na ubytování a stravu v případě zpoždění letu)

Velkou výhodou cestovního pojištění je i to, že si ho můžete sjednat online, z pohodlí domova, a to jen běhám pár minut.

Jak už jsme řekli - při cestě do zahraničí si cestovní pojištění určitě sjednejte, zvlášť pokud víte, že vyrážíte za sportem, protože zdraví máme přece jen jedno!

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ