Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Jaké jídlo si s sebou sbalit na cesty?

Publikováno: 17.04.2024

Čas dovolených se rychle blíží, kromě nadšení však mohou přijít i jistá organizační úskalí. Po zajištění cestovních dokladů a zabalených kufrů budete možná řešit také otázku stravování na cestách. Poradíme vám, jaké jídlo si zabalit, jaké potraviny jsou ideální pro cestování a proč si nezapomenout přibalit také cestovní pojištění.  

Jídlo na cesty

Svačina na cestu autem  

Pokud cestujete autem, je vhodné si s sebou připravit svačinu. Občerstvení na benzínových pumpách není nejlevnější a, co si budeme povídat, s jeho kvalitou to často také nebývá zrovna slavné. Domácí svačina vám zaručí pohodlí a jistotu, že si pochutnáte. Klasikou je obložené pečivo, chleby nebo housky, které stačí jen vybalit z ubrousku.

Českou tradicí se stal řízek v chlebu nebo sekaná v housce, nezapomeňte však, že byste tento druh svačinky měli zkonzumovat do čtyř hodin od přípravy jídla. Skvělým doplňkem může být čerstvé ovoce a zelenina a rozhodně nezapomeňte na zásoby tekutin. Občerstvení v autě skladujte ideálně v autochladničce nebo alespoň v chladicí tašce, do které můžete přidat například led v sáčku.

srovnAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Co si sbalit na hory nebo do přírody?

Pokud jste milovníci přírody a před all inclusive dáváte přednost romantice u ohně kdesi v divočině, určitě víte, že otázka zásob je velmi důležitá. V lese nebo horách jste odkázáni sami na sebe a kapacitu svého zavazadla. Sbalit si kufr nebo batoh tak, aby pojmul vše důležité, může být někdy věda - na velké zásoby není místo.

Ačkoli večerní táborák přímo volá po opečených špekáčcích, nejsou uzeniny tou nejlepší volbou, pokud je neplánujete zkonzumovat prakticky ihned. Vhodnější je naopak dehydratované a trvanlivé jídlo na cesty, do kterého stačí přidat vodu, povařit nad ohněm nebo na vařiči a během pár minut máte kvalitní pokrm.

Další jeho nespornou výhodou je, že v krosně nezabere mnoho místa a je velmi lehké. Energii jednoduše doplníte také proteinovými tyčinkami, sušeným masem nebo profesionální stravou pro horolezce. Je plná proteinů a dalších potřebných látek a uvaříte ji jednoduše přímo v obalu. Využijete ji nejen při letním stanování, ale vejde se vám do i zavazadel sbalených na dovolenou na horách.

Stravování v českém kempu 

Pro stravování v kempu platí podobná pravidla jako při výletech do přírody. Pokud neplánujete denně využívat služeb restauračních zařízení, vezměte si na své cesty trvanlivé jídlo.

Skvělou volbou jsou například:

  • těstoviny,
  • různé konzervy,
  • instantní jídla,
  • sušenky
  • nebo zavařené pokrmy.

V případě zavařenin se vyplatí s sebou přibalit i cestovní ohřívač jídla. Ideální jsou také už hotová jídla na cesty, která zakoupíte v běžných supermarketech, mají dlouhou trvanlivost a stačí je jen uvařit s vodou. Uzeniny nebo maso naopak určitě nenechávejte na pozdější dobu, velmi rychle se zkazí a potenciální obtíže, které se s konzumací takového jídla pojí, vám mohou velmi znepříjemnit dovolenou.  

Letíme k moři 

Ani na dovolené u moře nemusíte spoléhat jen na hotelové stravovací programy. Můžete využít lokální suroviny a uvařit si ve svém apartmánu něco, co si doma běžně nedáváte. Určitě nechcete strávit dovolenou v kuchyni, je tedy ideální připravit si něco rychlého a jednoduchého. Na místních trzích naleznete nepřeberné množství čerstvých surovin, jaké v Česku jen tak neuvidíte.

Z nich si připravíte například těstoviny na sto způsobů a grilovaná ryba přímo z moře chutná úplně jinak než mražená z pultu v supermarketu. Oceníte také rizoto, kuskus s čerstvou lokální zeleninou nebo rychlé palačinky. Naopak svíčkovou se šesti si raději nechte až na doma. 

porovnAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Otrava z jídla ničí nejen dovolenou

Pokud si nejste zrovna jistí trvanlivostí a kvalitou dovezených pokrmů, raději je vyhoďte. Ačkoli se to může zdát jako plýtvání, určitě je lepší neriskovat a dát si něco čerstvého. Otrava z jídla a s ní spojené nepříjemnosti totiž zaručeně zničí dovolenou, a pokud jste zapomněli na cestovní pojištění do zahraničí, pak může zasáhnout i vaše finance.

Střevní obtíže mohou vyústit až v nucenou hospitalizaci kvůli dehydrataci a slabosti. V případě, že nejste pojištěni, půjdou všechny náklady rovnou za vámi, a jelikož lékařská péče v zahraničí je velmi drahá, mohou se částky vyšplhat hodně vysoko.

Kdy se vyplatí cestovní pojištění?

A právě v tomto případě se vyplatí mít řádně sjednané cestovní pojištění. To totiž jednak kryje léčebné výlohy, ale také poskytuje asistenční služby v češtině, například vyhledání nejbližšího lékaře nebo zajištění komunikace s nemocnicí. Pojištění vám uhradí ošetření i mimo státní zdravotnická zařízení, léky a hospitalizaci, ale také třeba transport zpět do České republiky, je-li nutný.

K základnímu pojištění si navíc můžete zvolit také libovolná připojištění. Mezi ta nejvyužívanější patří:

Jak a kde sjednat cestovní pojištění?

Cestovní pojištění můžete pohodlně uzavřít na každé pobočce pojišťovny, ale dnes už není nutné se trmácet až tam. Vše pohodlně zařídíte z vašeho domova díky online srovnávači cestovního pojištění. Ten vám navíc díky kalkulačce přehledně srovná všechny dostupné nabídky tak, abyste si vybrali zrovna to pojištění, které se vám nejvíce hodí.

Zvolit si také můžete libovolná připojištění a smlouvu uzavřete hned, online a bez nutnosti podpisu. Pojištění začne platit, jakmile uhradíte pojistné. To se většinou pohybuje v řádech stokorun, zachránit vám ale může i statisíce.

porovnAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ