Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Jak zazimovat bazén krok po kroku?

Publikováno: 07.10.2024

Po skončení koupací sezóny je třeba myslet na včasné zazimování bazénu. Mělo by k němu dojít ještě před příchodem prvních podzimních přímrazků a ideálně ještě za příznivého počasí. To proto, aby všechny demontované součásti mohly dobře proschnout. Postup zazimování se pak liší podle toho, jaký typ bazénu máte - nadzemní, zapuštěný nebo třeba bazén se slanou vodou.

Jak zazimovat bazén

Pokud máte nový bazén nebo jste rekonstruovali, je vhodné aktualizovat si zároveň pojištění majetku. V případě nespokojenosti si můžete najít novou pojišťovnu s výhodnějšími cenami. Třeba prostřednictvím naší online kalkulačky pojištění majetku.

POROVNAT POJIŠTĚNÍ majetku

Co je zazimování bazénu?

Zazimování je procesem přípravy bazénu na chladnější období roku. Má zabránit zamrznutí vody ve filtraci a dalších součástech bazénu, které by tím mohly být poškozeny. Zároveň má za cíl uchovat vodu v bazénu čistou a připravenou na další koupací sezónu. Postupy se liší podle typů bazénů i podle používaných technologií.

Proč zazimovat bazén?

Hlavním důvodem, proč zazimovat bazén, je uchránění filtrace, potrubí a dalších součástí bazénu před poškozením mrazem. Pokud byste nechali vše připojené a nevypustili z potrubí vodu, došlo by v důsledku zamrznutí k jejímu rozpínání, a tím k popraskání potrubí nebo poškození technologických zařízení. Stejně tak je cílem zazimování uchránit vodu během zimního období před zezelenáním, znečišťováním a tak dále.

Proto se zazimování skládá typicky z několika kroků:

  • vypuštění vody pod určitou úroveň,
  • vypuštění vody ze všech potrubí,
  • odinstalování přídatných zařízení a jejich uklizení,
  • uchování vody v bazén s pomocí chemických přípravků,
  • zakrytí bazénu plachtou.

To vše je nesmírně důležité, protože mráz může bazén nenávratně poškodit. A jeho oprava může stát i desítky tisíc korun.

Teoreticky ji může pokrýt vaše pojištění domácnosti - ovšem ne vždy je v něm bazén zahrnut. Proto se pozorně podívejte do své smlouvy a zjistěte si, jaké škody na bazénu je vaše pojišťovna ochotna proplácet. Pokud bazén zcela opomíjí a nechce se jí do toho, můžete přejít k jiné - pomoci vám s tím může kalkulačka pojištění nemovitosti a domácnosti na Top-Pojištění.cz.

Jak zazimovat nadzemní bazén?

Úplně nejjednodušší to mají majitelé nadzemních bazénů. Ale i tady se postup bude lišit podle toho, jestli máte bazén s pevnou konstrukcí nebo bazén nafukovací (respektive s nafukovacím kruhem).

Nafukovací nadzemní bazén

Právě nafukovací bazén by venku přes zimu neměl zůstávat - jakmile ho totiž upustíte pod hranici filtrace, stane se méně odolným. V jeho případě je nejlepší postupovat následovně:

  1. Vyčerpejte veškerou vodu čerpadlem nebo ji vypusťte přes zátku.
  2. Odpojte potrubí vedoucí od filtrace.
  3. Vypusťte zbytek vody z filtrace a odmontujte z ní potrubí.
  4. Vyčistěte hadrem dno bazénu; je-li to potřeba, pak ho vypláchněte čistou vodou.
  5. Nechte bazén i veškeré jeho příslušenství řádně vyschnout.
  6. Vše pak ukliďte na suché místo, kde nemůže dojít k poškození.

POROVNAT POJIŠTĚNÍ majetku

Nadzemní bazén s pevnou konstrukcí

O něco náročnější je to s nadzemními bazény s pevnou konstrukcí. Buď můžete postupovat stejně jako u nafukovacího bazénu, tedy rozebrat konstrukci a bazén na zimu uklidit, nebo ho můžete klasicky zazimovat. Jak tedy zazimovat nadzemní bazén?

  1. Zkontrolujte pH vody, případně ho dorovnejte s pomocí příslušné chemie (ideálně by mělo být mezi 6,8 až 7,2).
  2. Vypusťte čerpadlem vodu pod úroveň nejspodnějšího otvoru pro připojení filtrace.
  3. Měli byste se dostat 10 až 20 centimetrů pod otvor.
  4. Odpojte trubice a vypusťte zbytek vody z filtrace.
  5. Pokud máte kartušovou filtraci, je vhodné ji před zimou rozebrat, vyčistit a nechat vyschnout.
  6. Do zbytku vody nalijte zazimovací přípravek, který ji udrží čistou.
  7. Do vody naházejte PET lahve naplněné do poloviny vodou nebo pískem, které zabrání rozpínání zmrzlé vody.
  8. Zakryjte bazén zimní plachtou, která brání pronikání nečistot i dešťové vody.
  9. Veškeré příslušenství pak ukliďte někam do sucha (garáže, dílny, na půdu…).

Důležité je vše také zajistit proti zlodějům. Pokud byste nechali příslušenství k bazénu například volně pod pergolou a někdo by vám ho ukradl, pojišťovna se může bránit takovou škodu uhradit.

Pakliže bude vše za zamčenými dveřmi, už se na to zpravidla vztahuje pojištění majetku, popřípadě pojištění domácnosti. V případě, že se svou pojišťovnou nejste spokojeni, můžete si najít jinou prostřednictvím naší nezávazné online kalkulačky pojištění majetku.

Jak zazimovat zapuštěný bazén?

O něco náročnější je zazimování zapuštěného bazénu. Jeho specifikem totiž bývá, že filtrace a další příslušenství (například tepelné čerpadlo nebo solární panely) nejsou připojeny nad zemí, ale rozvody jsou vedeny pod úrovní povrchu. I v tomto případě je ale potřeba uchránit je před mrazem. V základu se proto postupuje podobně jako u výše popsaných typů bazénů:

  1. Nejprve odstraňte veškeré příslušenství - demontujte schůdky, odstraňte plovák, teploměr atd.
  2. Vysajte a vyčistěte bazén, je-li to potřeba.
  3. Zkontrolujte pH vody, případně ho dorovnejte s pomocí chemie.
  4. Nalijte do vody prostředky na zazimování a následně vodu protočte filtrací.
  5. S pomocí čerpadla vypusťte tolik vody, aby se hladina dostala cca 25 centimetrů pod spodní vstup filtrace.
  6. Vypusťte vodu z filtrace, případně ze solárních panelů.
  7. Odpojte všechna zařízení.
  8. Vše, co je potřeba, nechte oschnout a ukliďte do sucha (garáž, dílna…).
  9. Do vody naházejte PET lahve naplněné do poloviny vodou/pískem, zabraňující přílišnému rozpínání ledu a tím i poškození stěn.
  10. Přikryjte bazén pevnou plachtou, kterou po okrajích zatěžkejte například cihlami, kameny atd.

Jak zazimovat bazén se slanou vodou?

Někdo upřednostňuje slanou vodu, takže ji má i v bazénu. Péče o takový bazén se v mnoha ohledech liší. Ale co se týká jeho zazimování, tak tam žádný větší rozdíl neshledáte. Naopak je to výhodnější, protože na zazimování nemusíte tolik spěchat. Zatímco u bazénu se sladkou vodou platí, že je třeba zazimovat ho, jakmile venkovní teplota trvale klesne pod cca 15 stupňů Celsia, u bazénu se slanou vodou takový spěch není. Slaná voda totiž zamrzá později.

Postup pro zazimování bazénu se slanou vodou bývá úplně stejný jako u nadzemního nebo zapuštěného bazénu. Můžete tedy s klidem postupovat obdobně. I tady ale platí, že je třeba nic nezanedbat a bazén zazimovat včas. Mráz může totiž poškodit jak potrubí a technologie, tak i stěny bazénu.

I pro takové případy je potřeba mít správně sjednané pojištění domácnosti. To je vhodné aktualizovat každé 2 roky, aby stále odpovídalo hodnotě vašeho majetku. V případě jakéhokoliv poškození je pak vhodné ihned kontaktovat pojišťovnu.

Bazén a pojištění majetku

Většina pojišťoven považuje bazén za nedílnou součást pojištění majetku. Ale pozor, nikoliv pojištění domácnosti. Proto je potřeba mít jistotu, že máte sjednaná obě tato pojištění, která váš majetek následně ochrání zcela komplexně.

Pozor si dejte, pokud máte nadzemní nafukovací bazén. Některé pojišťovny ho kupodivu považují za součást pojištění domácnosti. A zároveň platí, že bazén musí stát na pozemku dané nemovitosti, jinak se na něj pojištění nemusí vztahovat.

Pojištění si můžete srovnat prostřednictvím naší kalkulačky pojištění nemovitosti a domácnosti. Se sjednáním vám navíc mohou poradit naši specialisté.

POROVNAT POJIŠTĚNÍ majetku

Autor: Jana Skálová