Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Jak v horkých letních dnech ochladit byt?

Publikováno: 02.08.2024

I když milujeme léto a slunce, dlouhotrvající horka dokážou otrávit nejednoho z nás. Máte pocit, že je v létě ve vašem bytě stejná teplota jako venku? Jaká je ideální pokojová teplota? Přečtěte si pár šikovných tipů, jak ochladit byt během tropických letních dní a nocí. A jde to i bez klimatizace.

Jak ochladit byt

Pro váš byt je příjemný chládek určitě důležitý, stejně významné je však zajištění věcí v něm i zajištění bytu či domu samotného, a to pomocí kompletního pojištění majetku. Vyzkoušejte kalkulaci pojištění majetku na našich stránkách, kam stačí zadat pár údajů o vás a vašem majetku, a zanedlouho se vám ozve některý z našich specialistů s nabídkou na míru.

Spočítat pojištění majetku

Jaká je ideální pokojová teplota v bytě?

Spory o tu nejsprávnější teplotu v místnosti rozdělují muže a ženy, spolupracovníky v kancelářích a výrobních halách, stejně tak se kvůli ní dokážou pohádat všichni členové domácnosti. Někdo radši ušetří za topení a trochu se přioblékne, jiný chce i v zimě chodit nalehko. Která je tedy ta ideální teplota?

Ideální pokojová teplota přes den

Přes den by se pokojová teplota v obytných místnostech měla pohybovat mezi 19 a 23 °C, přičemž méně je v tomto případě více. V koupelně si ale klidně nastavte vyšší teplotu.

Záleží samozřejmě na individuálním pocitu každého jednotlivce. Nějak se budete cítit při pobíhání z jednoho koutu do druhého a úplně jinak budete vnímat teplotu při bezhybném sezení u počítače.

Za nejvýhodnější stav je brána tzv. tepelná neutralita, při níž odebíráme právě takové množství tepla, které vygenerujeme. Taková rovnováha je však velmi individuální a není snadné jí přesně docílit.

Ideální pokojová teplota v noci

V posledních desetiletích si lidé navykli žít a spát v přetápěných místnostech, kolikrát při teplotách vysoko nad 20 °C. Nebylo tomu tak ale vždy a i odborníci uvádějí jako ideální teplotu na spaní spíš nějakých 16 až 18 °C. Děsí vás to? Vězte, že si zvyknete a váš spánek se stane o mnoho kvalitnějším.

Jak v létě můžete ochladit byt či místnost bez klimatizace?

Ne každý má to štěstí, že vlastní klimatizaci a spousta z nás ji prostě i odmítá. Nedisponujete-li touto vymožeností moderní doby, je hned několik účinných způsobů pro ochlazení vzduchu v bytě. Některé z nich budete mít k dispozici ihned a zadarmo, za jiné si budete muset připlatit.

Zvlhčujte a ledujte

Zvlhčení vzduchu můžete nejjednodušeji docílit použitím rozprašovače nebo přímo elektronického zvlhčovače. Oroste klidně i celé záclony v oknech, přes která jde do bytu nejvíce tepla.

Rozmístěte po bytě nádoby s ledovou vodou nebo ledem, i to pomůže s ochlazením vzduchu v bytě.

Omezte průnik slunečních paprsků do bytu

V zimě se snažíme udržet sluneční paprsky v místnosti co nejdéle, v létě je tomu naopak. Snesitelné teploty během horkých dní dosáhnete nejefektivněji zamezením průniku slunečních paprsků do bytu během nejteplejší části dne.

V době nejintenzivnějšího slunečního svitu k tomu můžete využít rolety a žaluzie všeho druhu, přičemž nejlepší službu udělají ty předokenní. Vstup slunečním paprskům alespoň částečně zamezí i zatemňovací závěsy, záclony aj.

K tomuto účelu si můžete nechat nainstalovat i speciální reflexní fólie na sklo, které fungují tak, že odráží paprsky směrem ven z bytu.

Spočítat pojištění majetku

Větrejte v noci

Tento účinný tip snad ani není nutné příliš rozepisovat. Otvírejte okna až v pozdějších večerních hodinách nebo po celou noc, kdy je venku nižší teplota než uvnitř. Přes den nechte okna pevně zavřená a vyvětrejte si jen krátkodobě podle potřeby.

Studenější vzduch můžete využít nejen z venku, ale i z místností, které zůstávají obvykle chladné i přes den, například z předsíně nebo z místností v severní části bytu. Otevřete do nich dveře, ať se chladný vzduch dostane ven. To ale nedělejte v případě, že chcete tyto místnosti udržet chladné, jedná-li se například o ložnici nebo spíž. Dobrou volbou může být i otevření dveří do sklepa v domě, je-li to možné.

Dejte přednost světlým barvám

Ať už se jedná o barvy závěsů v oknech, či přímo výmalbu jednotlivých pokojů, upřednostněte světlé barvy místo těch sytých a tmavých. Světlejší barvy absorbují méně tepla a světlo naopak odrážejí.

Nepoužívejte spotřebiče vytvářející teplo

Právě kuchyň je často nejteplejší místností v bytě, neboť je středem celé domácnosti. V létě ale většinou neholdujeme vývarům, gulášům a pečeným husám, místo toho dáváme přednost salátům a studené kuchyni.

Vyhněte se zapínání trouby a dlouhému vyváření na sporáku. Upřednostněte studená nebo rychle uvařená jídla, zpestřete si léto venkovním grilováním.

Nechcete-li se vzdát pečení, využijte k tomu brzké ranní hodiny nebo si zkuste pořídit tzv. remosku, která se dá zapojit třeba na balkóně nebo terase.

Snažte se omezit i práce spojené s dalšími spotřebiči, především žehličkou, ale i třeba počítačem. Ze zásuvky vypojte i přístroje právě nepoužívané, jež vytvářejí hodně tepla i v pohotovostním režimu a mohou být příčinou vzniku požáru.

Nechte foukat ventilátor

Jedna z možností, do které už budete muset trochu investovat. Správně situovaný výkonný větrák však zvládne z velké části nahradit vytouženou klimatizaci.

Pro zvýšení efektivity postavte před vrtuli ventilátoru misku s ledovou vodou, nebo ještě lépe s ledem, čímž si vytvoříte takovou vlastní malou klimatizaci. Pokud ještě nemáte větrák doma a chystáte si ho pořídit, pak alternativou může být ochlazovač vzduchu - přístroj, jenž napustíte studenou vodou a který pak funguje na podobném principu.

Vyměňte žárovky za úsporné

V létě sice nesvítíme tolik jako v zimě, přesto třeba v kuchyni nebo v koupelně může být i používání starého typu žárovek zdrojem tvorby nechtěného tepla.

Obyčejné žárovky tedy vyměňte za úsporné, například ty s LED technologií. Nejenže si jimi už nebudete doma ,,přitápět" v nejparnějším létě, ale ještě ušetříte na energiích.

Pár tipů na závěr, jak si poradit s horkem

  • Jezte lehká a především studená jídla - žádné hutné omáčky, smažená jídla a polévky. Raději ovoce, zelenina, saláty, jogurty a kvalitní bílé maso či ryby.

  • Dodržujte pitný režim - samozřejmě máme na mysli především vodu a další nealko nápoje, alkoholu se zkuste spíš vyhnout.

  • Sprchujte se vlažnou (ne ledovou) vodou a nechte se přirozeně osušit vzduchem.

  • Používejte studené obklady na zátylek, zápěstí či chodidla. Pokrývku hlavy také udržujte lehce navlhčenou.

  • Obličej a dekolt si zvlhčete rozprašovačem se studenou vodou.

  • A samozřejmě se vyhýbejte fyzicky náročným aktivitám na přímém slunci nebo v místnostech, kde je vysoká teplota.

Prožijte léto v příjemné teplotě a s klidem v duši

Užijte si horké dny s klidnou myslí a zvolte cestu kompletního pojištění majetku, tedy jak pojištění domácnosti, tak i celé nemovitosti. Jen tak budete mít jistotu, že vás žádné mrzutosti nepřekvapí v kteroukoliv roční dobu.

Využijte kalkulace pojištění majetku na našich webových stránkách, kam stačí zadat pár údajů, a co nevidět se vám ozvou naši specialisté s nabídkou na míru.

K pojištění majetku se bude hodit i pojištění odpovědnosti, jež vám pomůže zaplatit náklady na škodu, kterou třeba omylem způsobíte někomu jinému. To se vztahuje na všechny členy domácnosti, dokonce i domácí mazlíčky.

Spočítat pojištění majetku