Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Hasicí přístroj do auta

Publikováno: 20.12.2023

Hasicí přístroj sice nepatří do povinné výbavy vozidla v České republice, ale v případě nutnosti je nepostradatelný. Podíváme se, v jakých případech hasicí přístroj využijete, jak ho v autě převážet a jaké typy hasicích přístrojů jsou nejvhodnější. Každý majitel vozu by měl být důkladný a vedle sjednání autopojištění také předvídat, co všechno se při jízdě na silnicích může stát. Pokračujte ve čtení.

Hasicí přístroj do auta

Proč vozit hasicí přístroj v autě?

Požáry aut nejsou ojedinělé a může k nim dojít v podstatě kdykoliv. Na vině je většinou výfuk a technická závada v palivové soustavě nebo elektroinstalaci. V případě požáru motorového vozidla je nutné jednat rychle, dokud z auta vychází pouze dým a plameny jsou na počátku. Na začínající požár většinou upozorní zápach spáleniny. V takovém případě se opravdu hodí hasicí přístroj. Jakmile ale část vozu plameny zcela pohltí, už je pozdě a nejlepší pak je, když zavoláte hasiče (150) a od vozu se vzdálíte.

SPOČÍTEJTE SI HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ

Jak postupovat při hašení vozidla:

  1. Nejdříve je nutné vozidlo zastavit, a to pokud možno v místech, kde se požár nerozšíří, nebo při jeho rozšíření nedojde k velkým škodám (nezastavujte u čerpací stanice ani jiné stavby, v tunelu nebo v blízkosti jiných vozidel).
  2. Vypněte motor a nechte zařazenou rychlost.
  3. Všechny osoby musí vystoupit z vozidla, nasadit si reflexní vestu, a pokud nehasí, od vozidla se vzdálit.
  4. Vyjměte hasicí přístroj a přistupte k místu vzniku požáru tak, abyste k němu nešli proti větru.
  5. Pokud je požár pod kapotou, neotevírejte ji úplně, protože by po prudkém přísunu vzduchu mohl požár zesílit.
  6. Uhaste požár a poté zavolejte na asistenční službu vaší pojišťovny, případně hasiče nebo policii, pokud z vozidla vytekly nebezpečné kapaliny a bylo poškozeno okolí vozidla.

Jak postupovat, pokud vozidlo nejde uhasit:

  1. Zastavte na bezpečném místě, vypněte motor, vyndejte klíče ze zámku a nechte zařazenou rychlost.
  2. Vystupte a vzdalte se od vozidla, pokud to situace umožňuje, nezapomeňte na reflexní vestu.
  3. Volejte hasiče (linka 150).

Jaký hasicí přístroj koupit a kde?

Určitě se ptáte, kde koupit hasicí přístroj do auta a hlavně, jaký? Existují dva vhodné druhy. Tím základním je hasicí sprej do auta o objemu 0,5 l. Větší požár s ním neuhasíte, ale pokud budete rychlí, může vám přeci jen pomoci. Je to pořád lepší než jezdit bez jakéhokoliv hasicího přístroje. Nejvhodnější je ale práškový hasicí přístroj s objemem 1 až 2 litry.

V současnosti už dokonce existují hasicí spreje i hasicí přístroje na bázi mlhy (forma mnohovrstvých vloček s obsahem vody) nebo pěny, které slouží k uhašení lithiových baterií elektromobilů. Je nutné si ale uvědomit, že s požárem elektromobilu mají dosud problém i samotní hasiči, takže je zásadní si v okamžiku rozmyslet, zda požár stihnete uhasit v zárodku, nebo ne. Plameny v tomto případě vznikají mnohem rychleji než u spalovacích motorů a navíc jsou intenzivnější. Nejvhodnější je tak pouhé opuštění elektromobilu.

Hasicí přístroj do auta se dá koupit v e-shopech, ale i kamenných specializovaných prodejnách s autodoplňky. Práškový hasicí přístroj vás vyjde mezi 200 a 500 Kč, podle toho, jaký objem si vyberete. Mnohem dražší jsou přístroje na hašení lithiových baterií. Sprej 0,5 l stojí zhruba 980 Kč, hasicí přístroj 2 l až 4 000 Kč.

SPOČÍTEJTE SI POVINNÉ RUČENÍ

Jak připevnit hasicí přístroj do auta?

Uskladnění hasicího přístroje ve vozidle je problematické. Čím více po ruce ho řidič má, tím rychleji dokáže u začínajícího požáru zasáhnout. Hasicí přístroj ale není malý a je nutné ho řádně uchytit, aby v případě nehody nikoho nezranil. Dnes už existuje speciální držák na hasicí přístroj do auta, případně závěsný vak, díky kterému ho připevníte pod sedadlo nebo do kufru, kam se umisťuje nejčastěji, protože by pod nohama posádce mohl zavazet.

Hasicí přístroj povinná výbava

V některých státech Evropy je hasicí přístroj součástí povinné výbavy vozu. Jde o vozidla, která jsou registrována v následujících státech:

  • Polsko
  • Litva
  • Lotyšsko
  • Belgie
  • Rumunsko
  • Řecko
  • Bulharsko
  • Turecko
  • Ukrajina

Pojištění auta proti požáru

Při sjednání pojištění vozidla je nutné myslet na to, jak k požáru vozidla přistupuje daná pojišťovna. Některé pojišťovny pojišťují tzv. samovznícení vozu v rámci havarijního pojištění. Jiné pojišťovny ale tuto událost jako samovznícení nevnímají, ale i tak jsou schopny škodu na vašem vozidle uhradit opět z havarijní pojistky, a to v rámci živelní události - požáru.

Pokud k požáru vozidla došlo cizím zaviněním, například po nehodě, kterou zavinil druhý řidič, pak je vaše škoda zaplacena z jeho povinného ručení.

Nečekejte, až tato nepříjemná událost nastane a zkontrolujte si havarijní pojištění svého vozu, zda je v něm požár nějakým způsobem zahrnutý. V opačném případě můžete využít naši online kalkulačku havarijního pojištění  pro srovnání nabídek pojišťoven, kde je požár součástí produktu.

Nezapomeňte ani na povinné ručení, které, jak už název napovídá, je ze zákona povinné. To si také můžete srovnat i sjednat prostřednictvím naší kalkulačky. A pokud povinné ručení už máte, zkuste se podívat, zda na něm náhodou nepřeplácíte - i s tím vám naše kalkulačka může pomoct.