Co dělat při vytopení bytu sousedem?
Publikováno: 27.06.2024
Vytopení bytu bývá jednou z nejčastějších pojistných událostí, se kterou se v Česku setkáváme, proto je dobré mít sjednané pojištění domácnosti. Každopádně tahle situace nikomu neprospívá. K vytopení stačí pouze prasklá hadička u spotřebiče, vytečená pračka nebo závada na potrubí a o ,,zábavu" je postaráno. Co přesně v takové situaci dělat? Pojďme si to projít krok za krokem.
Nezapomínejte na kvalitní pojištění domácnosti, které vám ochrání majetek i před vytopením sousedem. Nyní pojištění domácnosti se slevou až 50 %.
Jak postupovat při vytopení bytu?
Zamezte postupování vody a škody
Co nejdříve situaci oznamte sousedovi, aby voda dále nepostupovala a škoda nebyla ještě větší. Najděte tedy příčinu vzniku škody a odstraňte ji. Pokud soused není doma, požádejte o pomoc správce budovy, domovníka nebo jinou kompetentní osobu, která vám pomůže odstavit centrální přívod vody. Jestli voda postupuje dál, obraťte se na havarijní službu, která má pravomoc za účasti policie vniknout do bytu.
Neuklízejte a škodu zdokumentujte
V bytě nic neuklízejte, nechte věci tak, jak jsou, a vše pečlivě nafoťte, a to včetně detailů. Stačit budou fotografie pořízené na chytrý telefon, které klidně doplňte o váš komentář. Pro pojišťovnu budete také potřebovat doklad o vlastnictví bytu a ideálně také účtenky a faktury ke zničenému vybavení, které doloží jejich hodnotu.
Oznamte škodu pojišťovně
Po zdokumentování škody ji nahlaste pojišťovně, která k vám pošle znalce, který vytvoří záznam o škodní události, na jehož základě vám bude přisouzeno odškodné.
Uvedení bytu do původního stavu
Uvést váš byt do původního stavu musí viník celé události, tedy váš soused. Záleží samozřejmě na rozsahu škod, a tedy na tom, jestli to zvládne vlastními silami, nebo bude muset využít služeb specialistů a řemeslníků.
Náhrada škody při vytopení bytu
Při náhradě škody u pojistné události vytopení bytu je možné postupovat třemi cestami:
1. Soused má sjednané pojištění odpovědnosti
V případě, že má váš soused sjednané pojištění odpovědnosti (lidově zvanou pojistku na blbost) s rizikem způsobení vodovodní škody, budou náklady na škodu hrazeny právě z ní.
2. Soused nemá sjednané pojištění odpovědnosti, vy máte sjednané pojištění majetku
Jestli soused nemá sjednané pojištění odpovědnosti, náhrada škody bude uhrazena z vašeho pojištění majetku. Pojišťovna potom bude zaplacení dané částky nárokovat na viníkovi.
3. Soused ani vy nemáte sjednané odpovídající pojištění
Jedná se o situaci, kdy ani jedna strana nemá pro tyto případy sjednanou odpovídající ochranu. V tom případě vše záleží na domluvě mezi vámi a vaším sousedem. V ideálním případě si písemně sepište dohodu, ve které budou zavedeny informace o tom, jak bude škoda odstraněna a jak proběhne úhrada jejích nákladů. Pozdější tahanice, které mohou skončit až u soudu, pak rozhodně nechcete absolvovat.
K náhradě škody a uvedení bytu do původního stavu by mělo dojít do 30 dní, pokud se tedy nedohodnete jinak. V opačném případě se o likvidaci škod a opravu bytu postaráte sami a po sousedovi můžete vymáhat úhradu vzniklých nákladů. Vše je zkrátka na dohodě mezi lidmi. Záleží tedy na tom, jak dobré máte sousedské vztahy a zda se na ně můžete i v takových situacích spoléhat.
Jak se chránit před vytopením bytu?
Tyhle situace samozřejmě dopředu neovlivníte a nemůžete je předvídat. Co můžete, je chránit se před nimi sjednáním pojištění majetku, které se o vás a váš domov spolehlivě postará.
Pokud jste vlastníkem bytu, mělo by se skládat z pojištění domácnosti (vztahuje se hmotné vybavení bytu) a z pojištění nemovitosti (vztahuje se na pevné stavební součásti). Nejen při vodovodní škodě totiž bývají poškozeny stěny, strop i nábytek, koberce atd.
Co dělat, když vytopíte souseda?
Samozřejmě může dojít i k situaci opačné, tedy k případu, kdy někoho vytopíte vy. Pro takové případy je dobré mít sjednané výše zmíněné pojištění odpovědnosti, abyste náhradu škod nemuseli platit z rodinných úspor. Tato pojistka vás bude na rok stát doslova pár stokorun, ale v případě nouze vám poskytne opravdu solidní oporu, a to nejen v případě vodovodní škody. Navíc se vztahuje na všechny členy domácnosti, včetně těch čtyřnohých.
A abyste riziku vytopení předcházeli, je samozřejmě dobré dbát na dobrý technický stav své domácnosti, tj. kontrolovat těsnění i hadičky u spotřebičů, u pračky také filtr, nezapomínat na pravidelnou údržbu umyvadel, dřezu, myčky atd. Pokud nejste v bytě, je dobré nenechávat spotřebiče v provozu; při odjezdu na dovolenou je nejlépe zcela odpojte.
Poškození nemovitosti sousedem
Nový občanský zákoník udává, že pokud dojde k poškození nemovitosti vaším sousedem, například při stavebních pracích na jeho nemovitosti, vytopení vašeho bytu nebo dojde k poškození plotu při nepozorném couvání autem, musí soused uvést vše do původního stavu.
Pokud je možná domluva, bude celý proces samozřejmě jednodušší. Pokud ale komunikace se sousedem možná není, můžete se obrátit na soud. Vše si řádně nafoťte a zdokumentujte. V případě vaší výhry (která je dost pravděpodobná) vašeho souseda celá věc vyjde mnohem dráž než náprava škody. K té bude muset totiž ještě připočíst soudní výlohy. Proto je i v tomto případě nejlepší, když má soused uzavřené pojištění domácnosti.
Sjednání pojištění domácnosti
Nemáte sjednané pojištění domácnosti a odpovědnosti, ale chtěli byste je mít? Stačí zavítat do kalkulace pojištění domácnosti na našich stránkách a naši specialisté se vám co nevidět ozvou s nabídkou na míru.