Předjíždějte podle pravidel a s rozumem
Možná si říkáte, že na předjíždění nic není, a už vůbec pro zkušeného řidiče. Ale pravdou je, že zrovna špatné předjíždění patří mezi jedny z nejčastějších důsledků dopravních nehod na českých silnicích.
Vyhýbání bez dostatečného bočního odstupu
Tuto příčinu nehod uvádí Policie ČR v top desítce za rok 2019. Někteří uživatelé motorových vozidel mají špatný odhad, jiní předjíždějí ,,na těsno" schválně. Obojí ovšem může mít zcela fatální následky, a to nejen pro řidiče motorových vozidel, ale i cyklisty. V České republice bohužel povinný boční odstup dosud zaveden nebyl, nicméně obecně platí, že by předjíždějící měl od cyklisty udržovat minimální odstup 1 metr, nejlépe však 1,5 metru.
Přes 40 % cyklistů uvedlo, že má při těsném předjíždění motorových vozidel strach. Nejde ale jen o strach, který může způsobit paniku a neadekvátní reakci cyklisty, ale také vítr za projíždějícím vozidlem, který cyklistu při jízdě lehce destabilizuje. Už vůbec není potřeba se bavit o zbytečném mačkání klaksonu nebo stěračů. Je potřeba si uvědomit, že cyklisté mají plné právo užívat silnice, stejně jako řidiči a jsou tak plnohodnotní účastníci silničního provozu. Obezřetný odstup je to nejlepší, co můžete pro cyklistu i sebe na silnici udělat, i když pojedete chvíli pomaleji. Ztráta života je zbytečná.
Špatný odhad vzdálenosti
Pod odhadem jsou jednoznačně vepsány zkušenosti řidiče. Pokud nemáte tolik najezděno a neznáte dobře sílu svého vozu, raději se do kaskadérských kousků nepouštějte. Vlastně se do nich nepouštějte vůbec, i když řídíte sporťáka. Velká část nehod se stává při srážce vozů v protisměru, a to na nepřehledných místech jako jsou zatáčky, nebo při špatné viditelnosti.
Zákon o provozu na pozemních komunikacích
Pro všechny by měla být platná pravidla českého Zákona o provozu na pozemních komunikacích 361/2000 Sb. Základní pravidlo? Předjíždí se primárně vlevo. Vpravo pak jen vozidlo, které mění směr jízdy vlevo a není pochybnosti o další změně směru jeho jízdy. Zprava se také může předjíždět v odbočovacím nebo připojovacím pruhu. Dalším základním pravidlem je znamení změny směru jízdy. Na to velká část řidičů zapomíná. Jde o signál, který je určen pro řidiče v okolí předjíždějícího vozidla, nikdo totiž nikomu nevidí do hlavy. Signál by měli řidiči dávat včas, tedy před samotným úkonem, nikoliv až v jeho průběhu.
I když budete dodržovat platná pravidla a vaše intuice bude na vysoké úrovni, vždy se může stát nepředpokládaná událost. Na silnicích nejste sami a s tím je potřeba počítat. Pokud se už dostanete do havarijní situace, zařiďte svému vozidlu dostatečnou péči v podobě kvalitního pojištění.