Jak dobře vybrat ojeté auto
Nákup ojetého vozu je tak trochu loterie. Mnohdy při první prohlídce nepoznáte, zda nemá nějaký závažnější problém, který nebude nutné do pár měsíců řešit. My vám ale poradíme, na co se při výběru ojetého auta zaměřit, abyste se nespálili.
Začneme u inzerce
Tady si přeci jen musíte ujasnit priority a nehledat čistě naslepo. Možná víte, jaká značka se vám líbí, co od vozu čekat, v jaké cenové relaci a jak starý by měl být. Podle těchto parametrů hledejte i v inzerátech. A pokud si nejste jistí, ověřte si daný model z různých recenzí, které jsou na internetu k dispozici. Pokud máte někoho, kdo se servisu nebo prodeji aut věnuje, požádejte o radu.
SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ
Podle jakých specifik se můžete rozhodovat:
- Značka a model vozu (například německá auta jsou dražší na servis, ale vydrží déle, asijská mohou být náchylná na korozi, ale jsou také dostatečně kvalitní)
- Rok výroby (některé starší ojetiny udělají větší službu, než ty novější, záleží, jak se k nim majitel choval)
- Palivo (benzín je živější a čistší, ovšem nafta je levnější)
- Objem motoru a spotřeba (sporťák, nebo úspornější model pro cesty do práce)
- Velikost vozu a bezpečnost (hatchback, kombi, SUV, tady bude hrát roli, k čemu vůz budete používat)
- Převodovka (někteří řidiči nebo řidičky dávají přednost automatu, jiní zase manuální převodovce)
Autobazar
Pokud nechcete trávit enormní úsilí nad čekáním, až se váš vysněný vůz objeví v inzerci, můžete se svěřit do rukou profesionálních prodejců. Opět i zde platí, že je důležité číst recenze na autobazar, do kterého se chcete vydat.
Přijít můžete na první dobrou, ale také si nabídku procházet online a vaše požadavky, případně rozhodnutí na místě dále specifikovat. Ještě předtím se ale zajímejte o smluvní podmínky. Vůz najít můžete celkem rychle, ale při podpisu smlouvy už lze narazit na problémy. Klidně si na pročtení smlouvy dejte čas, nechte si poslat její návrh a vraťte se za pár dnů.
TIP I
Kvalitní autobazar by vám měl odpovědět na každou otázku a věřte, že těch budete mít hodně. Nebojte se ptát na cokoliv, nakonec, vy kupujete a prodejci se o každého zákazníka perou.
Kontrola vozu
Základní povinnost před jakoukoli koupí. Vůz řádně zkontrolujte na místě, ale také si jeho historii a specifikaci ověřte pomocí VIN kódu, který by vám každý prodejce měl sdělit. O tématu VIN jsme psali například zde. Nebo kontrola tachometru.
Technický stav vozu můžete, ale také nemusíte poznat napoprvé. Samozřejmost je testovací jízda, při které se s vozem seznámíte, zjistíte, jak se vám řídí a zda se nechová tak, jak by neměl. Pokud je to možné, a v autobazarech by to možné být mělo, nechte si auto zvednout, abyste si prohlédli stav podvozku. Zaměřte se na korozi, která se dále objevuje i v oblasti kol, ližin, ale i v interiéru.
Interiér samotný mnohdy napoví, kolik toho vůz má za sebou a jak se o něj jeho majitel staral. Nebojte se podívat ani pod koberce, kde by neměly být stopy zaschlého písku nebo bláta, což by značilo vytopení.
TIP II
Zkontrolujte světlomety. Pokud je problém s jejich nastavením, může být špatná celá řídící jednotka a to není levná záležitost.
Pokud jste se již rozhodli, že vůz koupíte, zkuste si jej nejdříve rezervovat, abyste měli dostatek času na vyřízení povinného ručení. V případě autobazarů je můžete sjednat na místě, ale jestli chcete čas, řekněte si o něj. S nabídkami povinného ručení vám pomůžeme.