Pojištění sportovní výbavy
Sport je skvělým způsobem, jak se udržet v kondici a vyčistit si hlavu. Kromě naší bezpečnosti je při něm také důležité myslet na pojištění sportovní výbavy, a když za sportem cestujeme, pak také cestovní pojištění. Ať už se věnujeme lyžování, cyklistice, nebo horolezectví. Jaká jsou základní pravidla, podmínky a výhody pojištění sportovní výbavy? Pojďte se na to podívat.
Na co se vztahuje pojištění sportovní výbavy?
Ne všechny pojišťovny definují sportovní výbavu stejně. Standardně se však do sportovní výbavy počítá:
- sportovní vybavení (lyže, snowboard, kola, koloběžky, tenisové rakety, golfové hole atd.),
- obaly, fusaky, boxy na sportovní vybavení,
- batohy, obuv a oblečení na sport,
- chytré hodiny, cyklocomputery apod.
Záleží tedy na vašich preferencích a na tom, jaké přesně vybavení pro provozování vašich oblíbených sportovních aktivit potřebujete. To správné pojištění vás pak ochrání ve chvílích, kdy vaše sportovní vybavení bude poškozeno nebo zničeno vlivem krádeže, loupeže, vandala nebo živly.
A u některých pojišťoven se dokonce setkáte s náhradou v případě, že si své vybavení poškodíte přímo při sportu. Což se hodí hlavně u pojištění lyží.
Jak si sjednat pojištění sportovní výbavy?
Sportovní vybavení si můžete zajistit přes online kalkulačku v rámci pojištění domácnosti nebo cestovního pojištění.
V rámci pojištění domácnosti se tedy ochrana vztahuje na:
- sportovní výbavu uskladněnou v bytě, domě, garáži, na půdě, ve sklepě i ve společných nebytových prostorách (například v kočárkárně). Ve všech těchto případech platí, že dané prostory musí být uzamykatelné a zloděj by pro jejich odcizení musel překonat jistou překážku.
U cestovního pojištění se pak tato pojistka vztahuje na:
- události mimo váš domov. Tedy například na situace, kdy vám někdo ukradne lyže z lyžárny, kolo ze stojanu před restaurací, nebo dokonce z auta. I zde musíte splnit podmínku odpovídajícího zabezpečení vašeho majetku. Např. lyže musíte mít v uzamčeném boxu, nosiči a kolo je třeba mít připevněné ke stojanu lankem či jiným typem zámku.
Na co si dát u pojištění sportovní výbavy pozor?
Než si sjednáte pojištění sportovní výbavy, ať už v rámci pojištění domácnosti, nebo cestovního pojištění, pečlivě se seznamte se všemi pojistnými podmínkami a především s výlukami. Zaměřte se hlavně na:
- výši pojistných limitů pro jednotlivé sportovní vybavení,
- nároky na zabezpečení sportovního vybavení (např. typ zámku, síla bezpečnostního lanka atp.),
- územní platnost (jestli pojistka platí pouze na území ČR, nebo i za hranicemi),
- časové výluky (setkáte se např. s podmínkou, že ke krádeži vybavení z auta musí dojít od 6:00 do 22:00 jinak nelze plnění uplatnit).
Proč si sjednat pojištění sportovní výbavy v rámci pojištění domácnosti?
Pojištění domácnosti se vztahuje na váš hmotný majetek, tedy nejen na sportovní vybavení, ale také na nábytek, elektroniku, spotřebiče, věci osobní potřeby, šperky, cennosti atd. A to v celé řadě případů. K pojistným rizikům zde patří velmi častá vodovodní škoda nebo také požár, povodeň, záplava, vichřice atd.
K pojištění domácnosti si určitě sjednejte také pojištění odpovědnosti. Vztahuje se totiž na nechtěné škody způsobené třetí osobě, ať už na zdraví, či majetku. Pokud tedy vytopíte souseda nebo vaše dítě shodí v obchodě drahé zboží z regálu, nebudete muset náhradu platit z rodinných úspor, ale pomůže vám s tím ,,pojistka na blbost".
V případě, že nebydlíte v podnájmu, ale ve vlastním domě či bytě, je samozřejmostí také pojištění nemovitosti. Jen tak docílíte komplexního pojištění vašeho domova.
Cestovní pojištění se sportovní výbavou
Druhou možností, jak zajistit své sportovní vybavení, je v rámci cestovního pojištění. Každopádně pokud se chystáte ve chvílích volna sportovat, cestovní pojištění byste si měli sjednat nejen pro zajištění sportovního náčiní, ale především kvůli svému bezpečí a zdraví. Právě při sportu vám totiž hrozí vyšší riziko úrazu.
Proto se v této pojistce zajímejte hlavně o limity léčebných výloh a zda v ní máte krytí pro sporty, které se chystáte provozovat. Je možné, že v některých případech budete potřebovat připojištění pro zimní, rizikové, či dokonce pro extrémní sporty.