Jak na zařízení chytré domácnosti?
Chytrá domácnost je moderním řešením, které vám ušetří čas, starosti i peníze. Počáteční investice sice může být vyšší, ale ve výsledku díky předprogramovaným scénářům a přesnému nastavení jednotlivých prvků v domácnosti ušetříte za energie a váš život bude jednodušší. Přinášíme vám proto několik tipů, jak si zařídit inteligentní domácnost.
Co je chytrá domácnost?
Chytré telefony jsou pro většinu z nás už samozřejmostí, počítače nám usnadňují práci, chytré systémy v autech nám zpříjemňují jízdu a chytrá zařízení pomalu, ale jistě pronikají i do našich domácností.
To, co dřív bylo pouze ve sci-fi filmech, už si hledá cestu do našich domovů. Chytrá světla, chytré rolety, čidla, kamery a spínače. To vše nám může šetřit čas, to vše můžeme ovládat jen prostřednictvím svého mobilu nebo tabletu.
Nejde tady ale zdaleka jen o pohodlnost a zhýčkanost moderních lidí, kteří jsou líní dojít si k vypínači. Chytré domácnosti nám přináší především bezpečí - systémy chytrých kamer dokážou ohlídat domácnost i okolí domu, snímače zaznamenají neobvyklé otevření oken nebo dveří, chytré zámky zaregistrují pokus o vloupání. I díky tomu inteligentních prvků přibývá zejména v novostavbách.
Řada lidí si ale i svou starou ,,hloupou" domácnost předělává na inteligentní.
Kromě nakoupení příslušných spotřebičů a elektroniky k tomu stačí už jen jediné - dostatečně rychlý a stabilní internet. Proto než se pustíte do zařizování inteligentní domácnosti, podívejte se na mapu pokrytí internetem a zjistěte si, který z poskytovatelů vám může nabídnout nejstabilnější připojení.
Pro takzvaný internet věcí je přitom nejlepším řešením 5G síť. Pevný internet a tarify mobilních operátorů si můžete srovnat prostřednictvím Ušetřeno.cz.
Co je chytrý dům?
Fakt, že si dům vybavíte nespočtem chytrých spotřebičů připojených k internetové síti, přidáte spoustu kamer a čidel a budete mít vše propojené, neznamená, že máte chytrý dům. Máte pořád pouze chytrou domácnost. Jaký je v tom rozdíl?
Tzv. chytré domy také existují, ale jde o komplexní řešení. Chytrý dům se totiž už navrhuje jakožto chytrý. Novostavba pak disponuje různými propojenými systémy, její jednotlivé součásti spolu komunikují a takovýto typ stavby klade důraz především na úsporná řešení. Přestavět klasický dům na chytrý je tedy velmi finančně náročné, a většina lidí se proto spokojí ,,jen" s chytrou domácností.
Co všechno do chytré domácnosti může patřit?
Součástí inteligentní domácnosti může být nespočet spotřebičů a elektronických zařízení. Jejich nabídka se neustále rozšiřuje, takže při prohlížení internetových obchodů nebudete ani věřit, že tolik ,,chytrých" věcí skutečně existuje. Součástí chytré domácnosti může být totiž třeba i chytrý kartáček na zuby, který disponuje displejem a ukazuje vám na něm nejrůznější informace.
Jednotlivé typy přístrojů, které si můžete pořídit jakožto součást inteligentní domácnosti, můžeme pro jednoduchost rozřadit do pěti kategorií:
- zabezpečovací prvky - chytré zámky, detektor úniku plynu, kouře či pohybu, venkovní a vnitřní kamery či videozvonky atd.
- energetická řešení - ventilátor, zvlhčovač vzduchu, ventil na radiátor, senzor teploty, meteostanice aj.
- osvětlení - chytré žárovky, LED pásky, chytré lampičky
- chytré spotřebiče - lednice, trouba, mixér, rychlovarná konvice aj.
- domácí pomocníci - robotický vysavač, elektrický zubní kartáček, osobní váha, vysoušeč vlasů atd.
Jak chytrá domácnost funguje?
Než se rozhodnete pořídit si vybavení pro chytrou domácnost, zamyslete se nejprve nad tím, jaký operační systém používá váš mobil nebo tablet, jímž budete svá zařízení ovládat.
Pokud máte iPhone nebo iPad, můžete si nakoupit přímo vybavení od jejich výrobce a zařídit si tak Apple chytrou domácnost. Majitelé telefonů Xiaomi mají zase možnost mít kompletní Xiaomi chytrou domácnost. Majitelům zařízení s Androidem se přímo nabízí chytrá domácnost Google. A jelikož také nabízí zabezpečovací systémy, můžete si pořídit i chytrou domácnost od O2.
K ovládání spotřebičů a elektroniky následně můžete využívat speciální mobilní aplikace, případně hlasové asistenty. K nejrozšířenějším patří:
- Amazon Alexa
- Google Home
- Apple HomeKit
Kromě spotřebičů a elektroniky budete také potřebovat připojení k internetu. Nabídku pevného internetu a další nabídky mobilních operátorů si můžete srovnat prostřednictvím Ušetřeno.cz.
Nakonec budete potřebovat ještě jednu důležitou součástku - je jí tzv. hub neboli centrální jednotka. Zkrátka mozek chytré domácnosti. Jedná se o nenápadné zařízení, které se propojí s vaším routerem. Pokud router nemáte, je třeba si jej koupit (pokud v sobě nemá modem, musíte si pořídit i ten). To vše pak navzájem propojíte a k hubu poté dálkově začnete připojovat všechny přístroje schopné komunikovat přes internet.
Pokud se na to necítíte, můžete si na instalaci chytré domácnosti pozvat odborníka, tedy spíš programátora. Až bude vše připravené, bude vám už stačit jen mobil nebo tablet s příslušnou aplikací. Pokud využijete hlasové asistenty, můžete příkazy jen vyslovovat.
Chytrá domácnost vám potom umožní:
- zamykat/odemykat dveře
- zhasínat/rozsvěcet
- regulovat teplotu
- řídit termostat
- roztahovat/zatahovat žaluzie
- zapínat/vypínat spotřebiče
- ovládat chytré zásuvky
- pouštět/ovládat hudbu
- ohlídat si zalévání květin
- spouštět robotické pomocníky (například vysavač) atd.
Pozor si u chytré domácnosti dejte pouze na pojištění majetku. To je samozřejmě důležité, protože chytré přístroje nejsou levné a mohly by zloděje velmi lákat. Rizikem při pojištění ovšem může být podpojištění - tedy že podhodnotíte cenu své domácnosti. Proto si dobře spočítejte cenu veškerého vybavení a teprve pak si pojistku zařiďte. Leckteré zabezpečovací systémy vám navíc mohou přinést bonusy ve formě nižší ceny pojištění.
Pojištění domácnosti si můžete srovnat na Top-Pojištění.cz. V kalkulaci stačí zadat pár údajů o vás a pojišťovaném majetku a co nevidět se vám ozve některý z našich specialistů s nabídnou na míru.
Druhy chytrých domácností
Podíváme se podrobněji i na jednotlivé typy chytrých domácností a ukážeme si, jaký je mezi nimi rozdíl.
Chytrá domácnost Xiaomi
Výrobce mobilních zařízení Xiaomi zdaleka nevyrábí jen mobily. Pokud zapátráte na jeho webových stránkách, můžete tam nalézt nespočet nejrůznějších chytrých zařízení, která se vám budou hodit do vaší chytré domácnosti. Jde jak o bezpečnostní prvky včetně kamer, čidel a senzorů, tak i o spotřebiče, různé typy osvětlení nebo domácí pomocníky.
Pokud jste si tuto značku oblíbili, můžete si jednotně zařídit celou inteligentní domácnost Xiaomi, což má jednu velkou výhodu - budete mít jistotu, že přístroje od stejného výrobce spolu budou bezchybně komunikovat. Samozřejmě si je ale můžete nakombinovat i s mnoha jinými - u chytré domácnosti se vaší fantazii meze nekladou.
Chytrá domácnost Google
Kdo nemá přístroj od Apple, má většinou ten s Androidem. V tom případě je pro vás dobrým řešením chytrá domácnost od Google. Ten sice své vlastní vybavení neprodává, takže si domácnost můžete vybavit jakkoliv, ale zato nabízí aplikaci pro ovládání chytré domácnosti i hlasového asistenta. Chytrá domácnost Google navíc může fungovat podobně jako internetový vyhledávač - kromě různých příkazů k vypnutí/zapnutí se jí můžete i ptát a ona vám vaše otázky zodpoví.
Chytrá domácnost Apple
Majitelé iPhonů nebo iPadů nejspíš upřednostní chytrou domácnost od Apple. Přímo na stránkách výrobce si můžete nakoupit různé příslušenství a vybavení. Díky napojení na aplikaci Apple HomeKit pak vše můžete přes centrální hub napojit na svůj iPhone nebo iPad. Jakožto hlasová asistentka tady už tradičně funguje Siri, se kterou si můžete kromě zadávání příkazů i popovídat.
Chytrá domácnost O2
I mobilní operátor O2 nabízí vybavení do chytré domácnosti. To mají ostatně ve svých e-shopech i další mobilní operátoři - Vodafone a T-Mobile. O2 má nicméně v nabídce dokonce i balíček pro chytrou domácnost. Chytrá domácnost od O2 obsahuje bezpečnostní prvky (kamery, senzory, čidla) a je zaměřena buď na domy, nebo na byty.
Pokud si vybavení nakoupíte sami, nebudete k mobilnímu operátorovi nijak vázáni; můžete si jej také ,,zapůjčit" formou balíčku a pravidelného měsíčního poplatku.
Výhody chytré domácnosti
Příznivci technologií vidí v chytrých domácnostech samé výhody. A pravdou je, že inteligentní domácnost má výhod mnoho, například:
- Pohodlí - stačí vám telefon a nemusíte ani vstát z pohovky. Na dálku zapnete troubu, rozsvítíte, zamknete dveře i stáhnete rolety. Nemusíte ani sami vysávat a s pomocí kamery vidíte, co se děje před domem.
- Úspora času - když za vás vysaje robot a spotřebiče se zapnou podle vašich přání na dálku, případně se i včas vypnou, budete mít mnohem víc času na sebe, relax a své koníčky.
- Šetření energií - chytrá domácnost je obvykle úsporná. Nemusíte totiž zbytečně svítit, díky chytrým zásuvkám můžete vypnout nepoužívaný spotřebič, regulace termostatů a hlavic na topení vám pomůže nastavit optimální teplotu. Vaše náklady na energie tím mohou výrazně poklesnout, a to zejména ty na elektřinu.
- Bezpečnost - ochrana domácnosti proti zlodějům je u chytré domácnosti klíčová. Kamery a senzory zajistí, že každý pokus o vloupání okamžitě zaznamenáte na svém mobilu. Součástí chytré domácnosti jsou zpravidla i čidla rozpoznávající únik plynu, kouře nebo oxidu uhelnatého, což vám může zachránit život.
- Předpřipravené scénáře - mobilní aplikace jako Apple HomeKit nebo Google Home vám umožní předem si připravit různé scénáře, tedy to, jak za sebou budou následovat různé úkony a kdy se mají odehrát. Před příchodem z práce domů se u vás tak automaticky může zvýšit teplota topení, rozsvítit se, roztáhnout rolety a odemknout. Když se ráno probouzíte, může se vám rozsvítit, zapne se rychlovarná konvice, roztáhnou rolety a zvýší se teplota.
Nevýhody chytré domácnosti
Ačkoliv se může zdát, že se s chytrou domácností nebo chytrým domem pojí samé výhody, není tomu tak. Existuje i několik nevýhod a rizik, která musíte při jejím zařizování zvážit:
- Nutnost rychlého internetu - chytrá domácnost je závislá na vaší domácí Wi-Fi síti tvořené routerem a optimálním řešením pro tzv. internet věcí je 5G síť. Než se proto pustíte do zařizování, srovnejte si nabídky poskytovatelů internetu a řiďte se nejen cenou, ale především rychlostí. Zkontrolujte také mapu pokrytí a zjistěte, jaký typ internetu pro vás bude nejlepší.
- Nebezpečí útoku hackera - útoků hackerů přibývá a mohou se pokusit prolomit heslo vaší Wi-Fi a dostat se k vašem bankovnímu účtu nebo ukrást vaše citlivé údaje. Proto je v tomto případě dobré myslet na zvýšená bezpečnostní opatření.
- Vyšší pojištění domácnosti - pojištění domácnosti by mělo být samozřejmostí. Kryje škody na veškerém vybavení domu nebo bytu (samotnou stavbu pak chrání pojištění nemovitosti), plus se často vztahuje i na vybavení umístěné mimo domácnost (například v garáži, dílně, sklepě).
- Závislost na elektřině - chytrá domácnost je sice úsporná a může vám snížit účty za elektřinu, ale na druhou stranu bez elektřiny nebude vůbec fungovat. Pokud máte doma router napojený do zásuvky, nepůjde vám při výpadku elektřiny ani internet. Proto zvažte i možnost náhradního zdroje elektřiny pro případ nouze.
Pojištění chytré domácnosti může být nákladnější, protože chytrá domácnost bývá sama o sobě drahá. Dejte si proto pozor na podpojištění a dobře si propočítejte cenu své domácnosti. Zajímejte se také o to, jestli vám pojišťovna nenabídne slevu za různé bezpečnostní prvky v domácnosti.
Cenové rozpětí při zařizování chytré domácnosti
Asi sami tušíte, že chytrá domácnost není levná. Nicméně, její cena závisí především na vás. Může vás tak vyjít na několik tisíc, desítky tisíc nebo statisíce korun.
Než se pustíte do bezhlavého nakupování, pečlivě si projděte nabídky jednotlivých prodejců. A zamyslete se také nad tím, co je vaší prioritou - bezpečí, pohodlí, nebo maximum od všeho?
Podívali jsem se na několik možností zařízení chytré domácnosti a srovnali ceny jednotlivých značek a jejich vybavení.
Chytrá domácnost O2 - cena
Druh zařízení | Cena |
---|---|
Balíček pro dům (senzor na dveře+kamera+detektor pohybu) | 100 Kč/měsíc |
Balíček pro byt (senzor na dveře+vnitřní kamera+detektor kouře) | 100 Kč/měsíc |
Senzor na dveře | 1 499 Kč |
Venkovní kamera | 3 499 Kč |
Detektor pohybu | 1 999 Kč |
Centrální jednotka O2 Smart Box | 5 940 Kč |
Zdroj: O2.cz. Poznámka: Cenu počítáme pro základní sestavu chytré domácnosti. Nejedná se o obchodní nabídku. Aktuální k 20. 5. 2024.
Chytrá domácnost Apple - cena
Druh zařízení | Cena |
---|---|
Sada 2 žárovek Philips s příslušenstvím | 4 090 Kč |
Pohybový senzor | 1 190 Kč |
Bezpečnostní kamera s podporou Apple HomeKit | 4 799 Kč |
Monitor kvality vzduchu v interiéru | 2 990 Kč |
Senzor úniku vody | 2 990 Kč |
Senzor na okna/dveře | 1 190 Kč |
Zdroj: apple.com. Poznámka: Cenu počítáme pro základní sestavu chytré domácnosti. Nejedná se o obchodní nabídku. Aktuální k 20. 5. 2024.
Chytrá domácnost Xiaomi - cena
Druh zařízení | Cena |
---|---|
Xiaomi přímotop | 1 999 Kč |
Xiaomi venkovní kamera | 1 299 Kč |
Senzor pohybu | od 299 Kč |
Xiaomi multifunkční svítilna | 999 Kč |
Xiaomi robotický vysavač | od 2 499 Kč |
Xiaomi čistička vzduchu | 2 290 Kč |
Poznámka: Cenu počítáme pro základní sestavu chytré domácnosti. Nejedná se o obchodní nabídku. Aktuální k 20. 5. 2024.