Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Co dělat při ztrátě dokladů v zahraničí

Na dovolené v zahraničí nás může potkat i nepříjemnost v podobě ztráty nebo odcizení osobních dokladů - občanského nebo řidičského průkazu či pasu. Co je v takovém případě nutné udělat? Právě na to se podíváme v našem článku.

Zdražení cestovního pojištění

Ztratit doklady je nepříjemné i doma, natož na dovolené za hranicemi České republiky. Kromě vyřizování nových dokladů vás totiž čeká i návštěva policejní stanice a českého zastupitelství v místě vašeho pobytu. Proto je dobré dané situaci předcházet tím, že své doklady budete mít uschovány na bezpečném místě, a pro návštěvu města nebo pláže se můžete vybavit jejich fotokopií.

Jak postupovat při ztrátě občanského průkazu nebo cestovního pasu

Nahlášení ztráty dokladů na policii

Jakmile zjistíte, že vaše doklady postrádáte, nahlaste jejich ztrátu či odcizení místní policii, od které si necháte vystavit potvrzení. Rychlý postup je nutný z toho důvody, aby nedošlo ke zneužití dokladů.

Navštivte zastupitelský úřad

S potvrzením, které vám vystavila policie musíte jít na zastupitelský úřad České republiky (ZÚ ČR) v místě vašeho pobytu. Jejich seznam najdete na webu MZV. Na úřadě vám pak vystaví náhradní cestovní doklad. Nejedná se ovšem o plnohodnotný doklad a pojí se s ním určitá omezení (časová a územní).

Před navštívením úřadu na něj  raději zavolejte a domluvte si osobní schůzku, abyste nemuseli zbytečně dlouhou čekat. S sebou je potřeba mít:

  • potvrzení od policie
  • dvě pasové fotografie
  • 16 EUR pro uhrazení správního poplatku

Doba vydání náhradního dokladu může trvat pár hodin i několik dní. Vše záleží na rychlosti procesu, který čítá ověření vaší totožnosti a českého státního občanství. Náhradní doklad vám poté poslouží především k bezpečnému návrtu zpět do České republiky. V případě, že byste chtěli v zahraničí zůstat déle a cestovat i do dalších států, je možné na zastupitelském úřadě požádat o nový cestovní pas - lhůta pro jeho vydání je v tomto případě ovšem 120 dnů a správní poplatek činí 1 200 Kč pro osoby mladší 15ti let a 400 korun pro osoby do 15ti let věku.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Jak postupovat při ztrátě řidičského průkazu v zahraničí

Nahlášení ztráty dokladů na policii a českém konzulátu či velvyslanectví

Pokud za hranicemi přijdete o svůj řidičský průkaz, situaci je opět třeba nahlásit na policii, a také na velvyslanectví nebo českém konzulátu. Zde bude ověřeno, zda platnost vašeho řidičského průkazu není omezená nebo pozastavená. V případě, že je vše v pořádku vám pak policie vystaví provizorní průkaz, který vám umožní dočasně řídit motorová vozidla.

Vydání nových dokladů po návratu do Česka

Jakmile se vrátíte zpět domů, náhradní doklady pozbydou platnosti a vy budete muset absolvovat klasické ,,kolečko" po českých úřadech pro vydání dokladů nových.

Co když ztracené doklady najdete?

I když své doklady nakonec najdete například zapadlé v kufru nebo v autě, používat je už nemůžete. Po nahlášení jejich ztráty či odcizení jejich platnost totiž skončila a jsou evidovány v databázi neplatných dokladů.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Cestování bezpečně a bez starostí

Jestli chcete cestovat vždy bezpečně a bez starostí, sjednejte si pro svou služební cestu či dovolenou také šikovné cestovní pojištění, které vás ochrání v nejrůznějších situacích. Jednou z nich je například krádež a odcizení zavazadel. Stačí se podívat na online kalkulačku cestovního pojištění a během pár minut si z pohodlí domova můžete sjednat cestovní pojištění přímo vám na míru.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ