Pozor na výběr z bankomatů a platby v cizině. Mohly by se vám pěkně prodražit
Zatímco v minulosti jsme se výběrům z bankomatů v zahraničí spíše vyhýbali, v posledních letech je možné sledovat vzestupný trend. Nechceme s sebou zkrátka vozit velké finanční částky v hotovosti a jít pohodlnější a praktičtější cestou. Na co si ale při výběrech z bankomatu a platbou kartou dát pozor? Pojďme se na to podívat.
Pozor na DDC aneb Dynamic Currency Conversion
Při platbě kartou a výběru z bankomatu v zahraničí, zvlášť v exotických zemích, si dejte pozor na dynamickou konverzi měn – Dynamic Currency Conversion (DCC). Jde o situaci, kdy se při platební operaci objeví dotaz, jestli chcete svůj výběr či platbu zkonvertovat v místní měně, v eurech nebo v korunách. Pokud zvolíte české koruny, výběr je poměrně dražší. Proč? Konverze na české koruny je totiž zatížená poplatkem, který si provozovatel k výběru přidá. A nejedná se o zanedbatelné částky.
Proto se vždy vyplatí platit a vybírat a platit v místních penězích. České koruny se vám sice můžou jevit jako přehlednější, ale v tom případě si připlatíte. Málokdo si zkrátka na místě zvládne rychle spočítat, jestli má pro něj taková transakce smysl. Právě na to daní provozovatelé spoléhají a často cílí především neznalé na turisty. Proto se s DDC setkáte především v turisticky exponovaných lokalitách a ve velkých zahraničních obchodních centrech.
Volte tedy opravdu vždy platbu v místní měně a zvolte například možnost: ,,Pay in EUR" či ,,Continue with payment without conversion". V tom případě proběhne přepočet platby na české koruny podle kurzu vaší banky, a ten k vám bude mnohem férovější. Naštěstí si na službu DDC posvítil i Evropský parlament, takže se snad brzy můžeme v téhle oblasti těšit na pozitivní změny.
Mimochodem – s DDC se můžete setkat i u online nákupu letenek, produktů nebo služeb na zahraničních webech. Proto si dávejte pozor i při těchto online transakcích.
Pozor i na skimmování
Co je to skimmování? V tomto případě je na bankomatu umístěná malá kamera, které nahraje zadávání vašeho PINu, což nenechavcům umožní čerpat z vašeho účtu peníze. Proto je dobré brát v zahraničí v potaz i to, kde jsou bankomaty umístěny a rozhodně se vyplatí vybrat ty, které jsou chráněny kamerami - například na náměstích, v bankách a veřejně exponovaných místech.
Karta nebo hotovost? Mějte obojí
Jestli váháte, kterou cestou se na vaší dovolené vydat - doporučujeme vám kombinaci obojího včetně cestovního pojištění. V malých obchodech, stáncích nebo při placení parkovného s kartou moc nepochodíte. Zase ji ale využijete při placení v restauracích nebo coby železnou rezervu. Všechny tyto aspekty berte také v potaz v souvislosti s destinací, do které jedete. Pokud se chystáte do města, jistě bude platba kartou mnohem pohodlnější, jestli se ale chystáte do odlehlejších míst, hotovost budete zcela jistě potřebovat.
Pár praktických rad
- Kabelky nikdy nenechávejte, například v restauracích, viset jen tak před opěradlo židle a hlídejte si ji. V batozích peněženky nikde nenechávejte ve snadno přístupných vnějších kapsách.
- Hotovost si rozdělte na menší části, které dejte na jiné místo. Stejně tak mějte zvlášť schované platební karty i mobilní telefon.
- Při zadávání PINu klávesnici kryjte rukou.
- PIN si nikdy nepište do telefonu, na papírek do peněženky a podobně.
- Platební kartu nikdy nepouštějte z ruky a očí.
- Před dovolenou si na kartách nastavte ty nejnižší limity, které si případně navyšte až před výběrem či platbou.
- Jestli se vám bude při platbě či výběru zdát cokoliv podezřelého, ihned je ukončete.
- Stáhněte si do mobilu aplikaci online bankovnictví - v případě ztráty či odcizení karty ji tak snadno zablokujete.