Pojištění pro řidiče z povolání
Víte, jaké je třeba sjednat pojištění pro řidiče z povolání, kteří cestují do zahraničí? Je při sjednávání takového cestovního pojištění třeba zohlednit, že se jedná o pracovní cestu? Odpovědi na tyto otázky naleznete v tomto článku.
Cestovní pojištění
Nejprve se podíváme na to, z jakého důvodu je nutné si cestovní pojištění do zahraničí, a to i v rámci EU, uzavřít. V rámci cest po Evropské Unii vám samozřejmě platí vaše zdravotní pojištění a to na základě evropského zdravotního průkazu. Tento průkaz vám zajistí nezbytně nutnou zdravotní péči, která ale nemusí být dostačující. Vaše zdravotní pojištění vám hradí péči pouze ve státních zdravotnických zařízeních, v případě těch soukromých je plnění limitováno částkou, kterou byste za obdobné ošetření zaplatili v ČR.
V evropských zemích je také běžnou praxí, že se na ošetření finančně podílíte, je tu nastavena určitá spoluúčast, kterou vám zdravotní pojištění bohužel také nepokryje. Velmi podstatný je také případný převoz zpět do ČR, který vám bohužel také nebude hrazen ze základního pojištění. Pro všechny tyto případy je tedy třeba si uzavřít komerční cestovní pojištění, které se vztahuje právě i na výše uvedené a tak pokud vás v zahraničí potkají komplikace, máte jistotu, že o vás bude postaráno. A jinak tomu není ani u pracovních cest, proto i sjednání cestovního pojištění pro řidiče z povolání neberte na lehkou váhu a vyberte si takové, které vám bude vyhovovat.
Pojištění pro řidiče z povolání
A jak vybrat to pravé pojištění pro řidiče? Na co se při jeho výběru zaměřit a na co si dát pozor? V první řadě je třeba při sjednávání pojištění dbát na to, aby bylo do smlouvy zohledněno, že se jedná o pracovní cestu. Povolání řidiče je v tomto případě u většiny pojišťoven posuzováno jako pracovní cesta manuální. Pokud byste si sjednali klasické turistické pojištění, pak by v případě, že dojde k pojistné události při výkonu povolání, nebylo ze strany pojišťovny poskytnuto pojistné plnění. Pro řidiče z povolání je typické, že během několika málo dní projedou i velký kus Evropy, jak tedy sjednat cestovní pojištění, aby bylo platné pro všechny dané státy?
Každá pojišťovna má nastavenou v rámci svých pojistných podmínek tvz. územní platnost. Ta stanoví, v rámci jakého území je pojištění platné a také určuje sazbu pojistného. Nejčastěji se jedná o rozdělení na Evropu a Svět, ale existují pojišťovny, které mají územní specifikované blíže, např. mají speciální sazby a územní platnost pro USA nebo Austrálii. Pokud si sjednáváte cestovní pojištění online pro více států najednou, je nejlepší v kalkulaci zadat nejvzdálenější destinaci od ČR, kterou navštívíte. Ta pak stanoví, jaká územní platnost bude ve smlouvě uvedena. Pokud si však nejste jisti, ověřte si ještě nastavení územní platnosti v pojistných podmínkách nebo u pracovníků našeho zákaznického centra.
Pojištění na cesty vám při správně sjednané smlouvě kryje léčebné výlohy pro úrazy a nemoci spojené s výkonem práce, stejně tak lze uplatnit i úrazové připojištění. Pozornost je ale třeba věnovat připojištění odpovědnosti, která se vztahuje pouze na škody způsobené na majetku či zdraví třetích osob v rámci běžného života, nikoliv na škody způsobené při výkonu povolání. Stejně tak se pojištění odpovědnosti nevztahuje na škody způsobené provozem motorového vozidla. V případě řidiče z povolání tedy myslete i na sjednání kvalitního povinného ručení a havarijního pojištění vozidla. Co se týká převáženého nákladu, ani ten vám bohužel cestovní pojištění neochrání a proto je třeba sjednat speciální pojištění.
SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY
Sjednání cestovního pojištění pro řidiče z povolání
A jak takové cestovní pojištění pro řidiče z povolání sjednat? Jednoduše online během několika málo minut. Stačí si otevřít kalkulaci cestovního pojištění na webu Top-Pojištění.cz, zadat že se jedná o manuální pracovní cestu, termín a cíl cesty, základní informace o pojištěném a hned můžete vybírat z nabídek několika pojišťoven. Vybírat doporučujeme nejen podle ceny, ale také podle limitů krytí. Podstatné jsou především limity na léčebné výlohy, zde tedy ,,platí čím vyšší, tím lepší". Po výběru pojišťovny pak pokračujte dále přes tlačítko Koupit, které vás provede dalšími kroky objednávky.
Po dokončení obdržíte smlouvu i asistenční kartičky e-mailem, stačí si je jen vytisknout. Pojištění vzniká zaplacením pojistného, není tedy nutný podpis smlouvy. A pokud pojištění sjednáváte častěji, můžete využít šablonu z předchozích pojištění, kterou naleznete ve své klientské zóně. Existuje také pojištění tzv. ,,pro opakované výjezdy", to ale u většiny pojišťoven nelze sjednat pro manuální pracovní cesty. Pokud máte zájem o tento druh pojištění, zkuste kontaktovat přímo některou z pojišťoven, kde jsou schopni vám případně vytvořit pojištění na míru.
Anebo máte samozřejmě možnost si sjednat cestovní pojištění na celý rok, pak se nebudete muset starat o zřízení pojištění před každým odjezdem. Celoroční pojištění ale platí skutečně pro celou uvedenou dobu, není zohledněno, že v zahraničí nejste nepřetržitě každý den a to se také odráží do pojistného, které je vyšší. Pro kalkulaci celoročního pojištění zadejte do údajů o cestě termín na 365 dní, poté uvidíte ve srovnání nabídky celoročních cestovních pojištění.
V případě jakýchkoliv nejasností či dotazů nás neváhejte kontaktovat telefonicky, e-mailem či na online chatu, pracovníci našeho zákaznického centra vám rádi s čímkoliv pomohou.