Cestovní pojištění do rizikové oblasti
Ještě před uzavřením cestovního pojištění se nezapomeňte informovat o zemi, kterou máte v plánu navštívit. K základním informacím, jež vám mohou v cílové destinaci pobyt usnadnit a zpříjemnit, patří ty o místním jazyku, měně, ale také o náboženských a kulturních zvyklostech. Stejně důležité je však seznámit se s bezpečnostní situací, která ve vybrané destinaci panuje, a s možnými riziky, která jsou s ní spojena.
SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY
Co je riziková oblast?
Riziková oblast je území, kde existuje vyšší pravděpodobnost nebezpečí, jako jsou přírodní katastrofy (např. zemětřesení, povodně), ozbrojené konflikty, epidemie nebo zvýšená kriminalita.
Tato místa představují větší riziko pro bezpečnost obyvatel a návštěvníků. Pobyt v rizikové oblasti často vyžaduje speciální opatření a přípravu, včetně monitorování aktuálních podmínek a doporučení místních autorit.
Proč použít web ministerstva zahraničních věcí?
Jednoduchým nástrojem pro zjišťování aktuální situace v zahraničí je webový portál ministerstva zahraničních věcí, www.mzv.cz, kde najdete kompletní informace. Připravili jsme pro Vás stručný a aktuální přehled nejčastějších rizik současnosti s přiřazením k jednotlivým zemím světa. Podrobnější informace o rizicích i státech naleznete v dalších částech tohoto článku.
Před cestou se registrujte do systému DROZD
Při plánování cesty do zahraničí je důležité mít na paměti aktuální situaci v cílové zemi. Opatrnost a informovanost jsou klíčové, zejména v oblastech, kde mohou nastat přírodní katastrofy, bezpečnostní konflikty nebo sociální nepokoje.
Systém DROZD, který spravuje Ministerstvo zahraničních věcí ČR, vám může poskytnout cennou pomoc. Díky registraci v tomto systému budete informováni o potenciálních hrozbách prostřednictvím hromadných e-mailů a SMS zpráv. Tímto způsobem budete mít přístup k důležitým informacím, které vám umožní včas reagovat na vzniklé situace.
Ačkoli registrace do systému je dobrovolná a není vaší zákonnou povinností, výrazně zvyšuje vaši bezpečnost. Umožňuje ministerstvu a zastupitelským úřadům lépe monitorovat české občany v dané lokalitě, což může být klíčové při krizových situacích. Tímto způsobem můžete mít větší jistotu, že budete mít k dispozici potřebnou podporu a informace během vaší cesty.
SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY
Světové oblasti se zvýšeným bezpečnostním rizikem
Připravili jsme pro Vás pravidelně aktualizovaný seznam oblastí se zhoršenou bezpečnostní situací, do kterých byste měli zvážit nutnost cestování. Informujte se, zda je přes toto riziko cestovní pojištění platné. Je pravděpodobné, že pojistná ochrana bude zcela vyloučena (např. u zemí s vojenskými konflikty), nebo omezena.
Státy světa, ve kterých hrozí nebezpečí
Podívejte se na seznam zemí, před kterými Ministerstvo zahraničních věcí ČR varuje nebo doporučuje zvýšenou opatrnost při cestování. Tento seznam je pravidelně aktualizován podle aktuální situace ve světě a poskytuje důležité informace pro bezpečné cestování. Poslední aktualizace proběhla k 20. září 2024.
Terorismus
- Afghánistán: Země je riziková kvůli trvale nestabilní situaci po převzetí moci Tálibánem. Hrozí zde cílené i náhodné útoky a vysoké je také riziko únosů.
- Belgie: Kvůli přetrvávající hrozbě terorismu platí třetí stupeň varování, vojenské a policejní hlídky jsou přítomny, doporučuje se sledovat místní média a dbát pokynů úřadů.
- Čad: Vojenské operace proti skupině Boko Haram, nedoporučuje se cestovat do jižního Čadu, oblastí u hranic s Nigérií, Kamerunem a Čadským jezerem, a i v hlavním městě N’Djamena je nutná zvýšená opatrnost.
- Džibutsko: Kvůli hrozbě teroristických útoků je nutné zachovávat maximální opatrnost, vyhýbat se shromážděním a sledovat aktuální bezpečnostní situaci.
- Francie: Byl vyhlášen nejvyšší stupeň bezpečnostní hrozby kvůli riziku teroristických útoků, což vedlo k posílení bezpečnostních opatření v celé zemi.
- Irák: Kvůli dlouhodobě nepříznivé bezpečnostní situaci a hrozbě útoků či únosů se nedoporučuje cestovat do země.
- Jemen: Celé území Jemenu je vysoce rizikové a nedoporučuje se cestovat do země, včetně ostrova Sokotra.
- Kamerun: Kvůli teroristickým útokům a zhoršené bezpečnostní situaci se doporučuje vyhnout se cestám do těchto regionů.
- Kolumbie: Doporučuje se zvýšená opatrnost a cestování do příhraničních a odlehlých oblastí pouze v nezbytných případech a s certifikovaným průvodcem.
- Konžská demokratická republika: Cesty do KDR se doporučuje omezit na nezbytně nutné, především se vyhnout severním a severovýchodním oblastem kvůli aktivitám ozbrojených skupin.
- Mali: Kvůli bezpečnostní situaci se nedoporučuje cestovat do Mali, občanům se doporučuje zemi urychleně opustit.
- Mosambik: Kvůli působení militantních skupin a hrozbě teroristických útoků či únosů se nedoporučuje cestovat do severní části Mosambiku.
- Niger: Kvůli vojenským operacím proti Boko Haram a pokusu o převrat se doporučuje vyhnout cestám do jižního Nigeru a hlavního města Niamey.
- Pákistán: Hrozí nebezpečí teroristických útoků, únosů cizinců a sektářského násilí, zaměřeného na veřejné budovy, náboženská shromáždění a cizí zastupitelské úřady.
- Somálsko: Kvůli probíhajícím bojům mezi vládními silami a milicemi al-Šabáb se důrazně varuje před cestami do země.
- Středoafrická republika: Kvůli vysoké kriminalitě, riziku nepokojů a únosů se důrazně varuje před cestami do země.
- Thajsko: Kvůli teroristickým útokům a ozbrojeným střetům separatistů na jihu země se doporučuje zvýšená opatrnost při pobytu v provinciích Yala, Pattani a Narathiwat.
- Togo: Kvůli hrozbě teroristických útoků a únosů na severu země se doporučuje vyhnout cestám do města Dapaong a oblastí severně od něj.
SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY
Válečné konflikty, občanské nepokoje a bezpečnostní situace
- Arménie: Riziková oblast zahrnuje patnáctikilometrové pásmo podél hranice s Ázerbájdžánem, kde dochází k přestřelkám a útokům na civilní infrastrukturu.
- Ázerbájdžán: Riziková oblast zahrnuje území do 5 km od hranic s Arménií a bývalé konfliktní zóny, které jsou kontaminované minami a nevybuchlou municí.
- Bangladéš: Nestabilní situace v zemi, hrozí eskalace násilí a demonstrací.
- Bělorusko: Zhoršení bezpečnostní situace pro občany EU a NATO varuje MZV ČR před cestami do Běloruska a vyzývá české občany k opuštění země.
- Burkina Faso: Uzavření pozemních i vzdušných hranic, cestování do Burkiny Faso se nedoporučuje.
- Egypt: Doporučuje zvýšená opatrnost, sledování místních médií a respektování pokynů bezpečnostních složek, zejména v blízkosti hranice s Izraelem.
- Ekvádor: V několika provinciích byl vyhlášen výjimečný stav kvůli nepokojům a ozbrojeným potyčkám.
- Eritrea: Kvůli nevyřešenému hraničnímu sporu s Etiopií a rostoucímu napětí v oblasti dochází k přesunu armád obou zemí k hranici.
- Etiopie: Cestování do regionu Amhara není možné, a nedoporučuje se cestovat ani do regionů Gambella a Afar.
- Filipíny: Kvůli zhoršené bezpečnostní situaci a riziku únosů cizinců se doporučuje dbát maximální opatrnosti během pobytu.
- Gabon: Kvůli vojenskému převratu se doporučuje cestovat do země pouze ve zcela nezbytných případech.
- Gambie: Při pobytu u jižní hranice se Senegalem se doporučuje zvýšená opatrnost, některé oblasti mohou být spojeny se zvýšeným rizikem.
- Ghana: Na severu v blízkosti hranic s Burkinou Faso dochází k mezikmenovým násilnostem.
- Guinea: Doporučuje se zvýšená opatrnost během pobytu.
- Guyana: Možné zhoršení bezpečnostní situace kvůli teritoriálním sporům v příhraničních oblastech.
- Haiti: Výjimečný stav a kritická bezpečnostní situace v oblasti Port-au-Prince.
- Hongkong: Od 1. 7. 2020 platí Zákon o národní bezpečnosti, který umožňuje přísné tresty za široce definované politické trestné činy.
- Irák: Kvůli dlouhodobě nepříznivé bezpečnostní situaci a hrozbě útoků či únosů se nedoporučuje cestovat do země.
- Írán: Kvůli napětí a bezpečnostním rizikům se nedoporučuje cestovat do Íránu, občané ČR by měli zemi opustit.
- Izrael: Kvůli probíhajícímu konfliktu s Hamásem a Hizballáhem se nedoporučuje cestovat do okolí pásma Gazy a severních oblastí u izraelsko-libanonské hranice.
- Jižní Súdán: Kvůli ozbrojenému konfliktu, který začal v prosinci 2013, se důrazně doporučuje vyhnout se cestám do této země.
- Jordánsko: Kvůli napjaté regionální situaci a častým demonstracím se doporučuje zvýšená opatrnost.
- Keňa: Kvůli probíhajícím protestům proti schválení daňového zákona se doporučuje zvýšená opatrnost a sledování aktuální situace v místních médiích.
- KLDR: Kvůli úplnému uzavření země od ledna 2020 a přerušení činnosti Velvyslanectví ČR v roce 2021 není možné cestovat do Severní Koreje.
- Kosovo: Kvůli zhoršené bezpečnostní situaci na severu země se důrazně nedoporučuje cestovat do této oblasti.
- Kyrgyzstán: Kvůli možným sociálním nepokojům spojeným s politickým vývojem v zemi je zvýšené bezpečnostní riziko.
- Libanon: Kvůli aktuální bezpečnostní situaci se nedoporučuje cestovat do země a občanům ČR se doporučuje ji co nejrychleji opustit.
- Libye: Kvůli špatné bezpečnostní situaci a ozbrojeným střetům se nedoporučuje cestovat do Libye, hrozí i teroristické útoky a únosy.
- Mauritánie: Kvůli zhoršené bezpečnostní situaci v regionu Sahelu se nedoporučuje cestovat do východních a severních oblastí, zejména do příhraničních zón.
- Mexiko: Násilí drogových kartelů a kriminalita vyžadují zvýšenou opatrnost, zejména v hlavním městě a hraničních státech s USA.
- Moldavsko: Kvůli aktuální bezpečnostní situaci se nedoporučují cesty do podněsterského regionu.
- Myanmar: Kvůli zhoršené bezpečnostní situaci po vojenském převratu v roce 2021 se nedoporučuje cestovat do země.
- Palestina: Cesty na Západní břeh Jordánu se doporučují jen v nezbytných případech, varuje se před cestami do pásma Gazy kvůli nestabilní bezpečnostní situaci.
- Papua Nová Guinea: I po zrušení mimořádného stavu v lednu 2024 zůstává v Port Moresby vysoké riziko násilných přepadení a na venkově hrozí mezikmenové konflikty.
- Pobřeží slonoviny: Kvůli hrozbě teroristických útoků a únosů se nedoporučuje cestovat na severovýchod země a do příhraničních oblastí s Libérií, Mali a Burkinou Faso.
- Rusko: Kvůli vojenské invazi na Ukrajinu a zhoršující se bezpečnostní situaci se důrazně nedoporučuje cestovat do Ruska. Přechody na rusko-běloruské hranici nejsou určeny pro mezinárodní styk a cizinci nejsou oprávněni je překračovat.
- Saudská Arábie: Bezpečnostní situace se zlepšila, ale je nutné být opatrný při cestách mimo velká města a v oblastech obývaných šíitskou menšinou.
- Senegal: Doporučuje se zvýšená opatrnost kvůli nepravidelným protivládním demonstracím, které mohou být násilné, zejména v souvislosti s blížícími se prezidentskými volbami.
- Súdán: Kvůli ozbrojeným střetům mezi súdánskou armádou a Rapid Support Forces se nedoporučuje cestovat do země, letiště v Chartúmu a Port Súdánu jsou mimo provoz.
- Sýrie: Kvůli pokračujícímu ozbrojenému konfliktu a nepředvídatelné bezpečnostní situaci se důrazně varuje před cestami do Sýrie, občanům ČR se doporučuje zemi opustit.
- Tunisko: Kvůli mezinárodní a vnitropolitické situaci se doporučuje zvýšená opatrnost mimo hotelové resorty.
- Turecko: Doporučuje se zvážit cesty do příhraničních oblastí se Sýrií, Irákem a Íránem a dbát zvýšené opatrnosti.
- Ukrajina: Kvůli vojenské invazi Ruska a vyhlášenému válečnému stavu se důrazně varuje před cestami na Ukrajinu, občanům ČR se doporučuje okamžitě zemi opustit.
- Venezuela: Kvůli špatné bezpečnostní a ekonomické situaci se nedoporučuje cestovat do země.
Epidemie
- Čína: Cesty do Číny se nedoporučují pro neočkované občany kvůli komplikacím se zajištěním lékařské péče po zrušení politiky nulové tolerance vůči COVID-19.
- Guinea: Doporučuje se zvýšená opatrnost během pobytu. Na jihu země došlo k výskytu vysoce nakažlivé horečky způsobené virem Marburg.
- Libérie: Kvůli nebezpečí epidemie viru Ebola se doporučuje omezit cestování na nezbytně nutné případy.
- Marshallovy ostrovy: Kvůli epidemii horečky dengue se doporučuje dbát pokynů místních úřadů, nosit vhodné oblečení a používat repelenty, v případě příznaků okamžitě vyhledat lékaře.
- Zambie: Epidemie cholery.
SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY
Přírodní katastrofy
- Bahamy: V období hurikánů, od června do listopadu, hrozí silné deště, bleskové povodně a sesuvy půdy.
- Bolívie: Rozsáhlé lesní požáry ve východní části země.
- Brazílie: Lesní požáry ve státech Pará, Mato Grosso, Mato Grosso do Sula ve vnitrozemí státu S?o Paulo. Zároveň byl v Brazílii od začátku roku zaznamenán zvýšený výskyt horečky dengue.
- Bulharsko: V okrese Plovdiv se šíří požáry, zejména v okolí obcí Otets Paisievo a Kaloyanovo.
- Dominikánská republika: V období hurikánů od června do listopadu hrozí silné deště, bleskové povodně, sesuvy půdy a přerušení dodávek elektřiny či vody.
- Island: Opakovaná seismická a sopečná aktivita, zejména v okolí Grindavíku, je trvale monitorována.
- Jamajka: Silný hurikán Beryl ohrožuje Jamajku a další karibské oblasti, včetně Kajmanských ostrovů.
- Kanada: Lesní požáry se šíří zejména v západní polovině země, v provinciích Britská Kolumbie, Alberta a Saskatchewan, s možností rozšíření do dalších oblastí.
- Kuba: V období hurikánů od června do listopadu hrozí silné deště, povodně a sesuvy půdy, s možností přerušení dodávek elektřiny, vody a zablokování komunikací.
- Mexiko: V období dešťů hrozí hurikány a záplavy.
- Omán: V letních měsících hrozí přívalové deště a cyklóny, doporučuje se sledovat předpověď počasí a pokyny místních autorit.
- Portugalsko: Kvůli intenzivním požárům na severu země se doporučuje sledovat místní média a řídit se pokyny úřadů.
- Turecko: Na jihozápadě Turecka pokračuje vysoké riziko požárů.
- USA: Kvůli hrozbě hurikánů, tropických bouří a požárů se doporučuje zvýšená opatrnost, zejména v západní části USA a na Havaji.
- Vanuatu: Po přechodu cyklónů Judy a Kevin nadále platí výjimečný stav, který trvá 6 měsíců.
- Vietnam: Kvůli tajfunu Yagi severní Vietnam čelí prudkým dešťům, sesuvům půdy a záplavám.
Kriminalita
- Ghana: Země je relativně bezpečná, avšak s rostoucí inflací hrozí nárůst drobné kriminality.
- Libérie: Kvůli rozšířené pouliční kriminalitě se doporučuje omezit cestování na nezbytně nutné případy.
- Mexiko: Násilí drogových kartelů a kriminalita vyžadují zvýšenou opatrnost, zejména v hlavním městě a hraničních státech s USA.
Sjednání cestovního pojištění do zahraničí
Před každou cestou do zahraničí je nezbytné sjednat si cestovní pojištění, aby vás ochránilo před nečekanými událostmi. To platí zvlášť v případě, že míříte do rizikových oblastí, kde se mohou vyskytnout zdravotní nebo bezpečnostní problémy. Bez cestovního pojištění se do nejnebezpečnějších zemí světa rozhodně nevydávejte a raději si zkontrolujte, zda Vám ve vybrané oblasti bude vůbec platit (právě kvůli zvýšenému riziku).
Cestovní pojištění si v naší kalkulačce cestovního pojištění můžete sjednat během pár minut. Také si můžete online a ZDARMA porovnat nabídky od devíti pojišťoven českého trhu.
Vyhnete se tak nezáživným obchůzkám jednotlivých katastrálních poboček pojišťoven, složitým zjišťováním podmínek uzavírání a cen pojištění a současně ušetříte čas při čekání, než na vás přijde řada. Spočítat si cenu cestovního pojištění v naší kalkulačce cestovního pojištění je tak snadné!
SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY
Autor: Bára Kocmánková