Cestovní pojištění do Lotyšska
Lotyšsko, prostřední země z Pobaltských států, je malý stát na východním pobřeží Baltského moře. Návštěvníci obdivují jeho krásnou, téměř nedotčenou přírodu, stejně tak jako rušná přístavní města a architektonické a historické památky. Plánujete navštívit Lotyšsko? Poradíme vám, jak si sjednat vhodné cestovní pojištění, dáme pár rad na cestu a přidáme i několik tipů na místa, která určitě nezapomeňte navštívit.
Proč cestovní pojištění do Lotyšska?
Vzhledem k tomu, že Lotyšsko je členem EU, máte zde nárok na neodkladnou zdravotní péči, pokud předložíte modrý Evropský průkaz zdravotního pojištění. Ovšem systém lékařské péče je v Lotyšsku dost rozdílný oproti našemu českému systému. Zdravotní pojištění zde není povinné a velká část zdravotnických zařízení je soukromá. Jen menší část lékařů poskytuje státní zdravotní péči.
To znamená, že péči si buď hradíte celou, nebo se výraznou částí spolupodílíte. Navíc lékařská péče není tak dostupná jako u nás a obvykle není ani nejnutnější ošetření úplně zadarmo. Vždy se platí alespoň paušální poplatky za vyšetření, finanční spoluúčast je vždy nutná u chirurgických zákroků a hospitalizace, hradíte si i některá diagnostická vyšetření (například rentgen, EKG, CT vyšetření). Musíte si také zaplatit ošetření u zubaře.
Řešení nečekaných zdravotních potíží by pro vás v Lotyšsku mohlo znamenat velké problémy a značné finanční výdaje. Doporučuje se proto nejezdit do Lotyšska bez odpovídajícího cestovního pojištění.
Hodit se vám budou i různá připojištění, která si můžete k cestovnímu pojištění sjednat. Díky nim budete mít zajištěnou finanční náhradu i v případě, že budete muset stornovat zaplacený zájezd, ztratí se vám na dovolené zavazadla nebo někde způsobíte omylem škodu, kterou budete muset uhradit.
Velkým pomocníkem je v rámci cestovního pojištění i asistenční služba, která je dostupná 24 hodin denně v českém jazyce a pomůže vám vyřešit krizové situace.
Jaká připojištění si můžete sjednat?
- Pojištění zavazadel
- Pojištění odpovědnosti
- Pojištění storna zájezdu
- Úrazové pojištění
- Pojištění rizikových sportů
Srovnání cestovního pojištění do Lotyšska v roce 2024
Pro srovnání aktuální nabídky a cen cestovního pojištění do Lotyšska využijte kalkulačku cestovního pojištění. Pro zobrazení nabídky stačí zadat jen:
- typ pobytu (turistický/pracovní),
- místo pobytu (vyberete z nabídky, v tomto případě Lotyšsko),
- délka pobytu,
- počet osob a jejich věk,
- údaj, zda tvoříte jednu rodinu.
Následně už uvidíte přehlednou tabulku nabídek a můžete si ještě do pojištění přidat různá připojištění a vybrat si zajištění nižší, střední nebo vyšší. Cena pojištění se vždy zaktualizuje podle vašeho výběru.
Kolik stojí cestovní pojištění do Lotyšska?
Cena cestovního pojištění je velmi individuální a může se lišit v rozsahu až několika tisíc korun. Je velký rozdíl mezi běžnou rekreační dovolenou a pobytem zaměřeným na náročné rizikové sporty. Celková cena závisí na tom, jaký typ cesty plánujete, co vše konkrétně chcete pojistit a jak vysoké chcete mít zajištění.
Pro výpočet aktuální ceny pojištění vám na míru použijte naši kalkulačku cestovního pojištění, kde zjistíte cenu online, rychle a nezávazně.
Jak si sjednat cestovní pojištění do Lotyšska?
Naši online kalkulačku můžete využít nejen pro srovnání cestovního pojištění, ale i pro rychlé a jednoduché sjednání cestovního pojištění.
Prohlédněte si přehlednou tabulku, kde zjistíte nejen cenu pojištění, ale i veškeré informace a podmínky daných pojišťoven. Doporučujeme neřídit se pouze cenou, ale pročíst si veškeré parametry nabízeného pojištění. Snadno si tak vyberete pojištění, které vám bude nejvíce vyhovovat.
Jakmile si vyberete, stačí vyplnit vaše osobní údaje a na pár kliků pojištění uzavřít. Následně smlouvu a všechny důležité dokumenty obdržíte na zadaný e-mail.
Cestovní pojištění platí po uhrazení pojistného. Konkrétní informace o platbě a platnosti pojištění zjistíte už v detailu nabídky při výběru pojištění.
Volání z Lotyšska
Lotyšsko je členem EU, tudíž vám zde pro telefonování a posílání SMS platí stejné ceny, jaké máte ve svém mobilním tarifu nastavené pro ČR. U čerpání mobilních dat se obvykle řídíte EU datovým limitem, který má nastavený váš operátor.
Nezapomeňte si před odjezdem aktivovat roaming pro EU zónu (služba volání ze zahraničí). Roaming si snadno nastavíte:
- přímo v mobilní aplikaci vašeho operátora,
- přes jeho web,
- na zákaznické lince operátora
- nebo na jakékoliv jeho pobočce.
Po příjezdu do Lotyšska pak od operátora obdržíte SMS s veškerými informacemi a aktuálními cenami za jednotlivé služby.
Chcete se podívat, jestli jiný operátor nemá lepší nabídku tarifů? Využijte srovnání mobilních tarifů na Ušetřeno.cz a vyberte si pro vás ten nejlepší. Začněte kliknutím na tlačítko níže.
Výběr z bankomatů v Lotyšsku
V Lotyšsku se platí eury a můžete si je směnit v místních směnárnách, na poštách, bankách nebo hotelech. Jednodušší ale bude zajistit si eura už před odjezdem, protože směnárny v Lotyšsku mívají pro nás méně výhodné kurzy. Na místě si můžete také vybírat z bankomatů.
Bankomatů je v Lotyšsku relativně dost, ale zejména ve městech. Na lotyšském venkově byste mohli mít s nalezením bankomatu trochu potíže, proto je lepší si na méně frekventovaná místa vozit raději hotovost.
Platby kartou nejsou v Lotyšsku tak rozšířené jako u nás. Opět nebudete mít problém platit kartou ve velkých městech, jinak s kartou uspějete hlavně v supermarketech a větších restauracích. Menší obchůdky, místní prodejci a malé restaurace platbu kartou většinou neakceptují.
Před odjezdem je dobré zjistit si u své banky, jaké platíte poplatky za výběr z bankomatů v zahraničí. Některé banky nabízí k běžným účtům výběr z bankomatů v zahraničí zdarma.
Při platbách kartou také počítejte s poplatky, které si banka strhne. Pro platby v zahraničí je také výhodné zřídit si kartu Revolut.
Podívejte se na srovnání běžných účtů na Ušetřeno.cz a snadno zjistíte, který účet pro vás bude nejvýhodnější.
Užitečné informace před cestou do Lotyšska
Stejně jako do jakékoliv země EU vám pro vycestování do Lotyšska bude stačit občanský průkaz (nebo cestovní pas). Vlastní doklad musí mít i děti, včetně miminek. Vízum není pro občany ČR potřeba (při pobytu do 90 dnů během půl roku).
- Jazyk: úředním jazykem je lotyština, domluvíte se i rusky, s mladší generací anglicky
- Měna: euro
- Důležitá telefonní čísla: tísňová linka 112, státní policie 110, záchranná služba 113, velvyslanectví v Rize +371 673 381 79, nouzová linka velvyslanectví mimo pracovní dobu (pro Čechy v nouzi) +371 294 639 47
- Mezinárodní předvolba Lotyšska: +371
- Doprava: je možné cestovat vnitrostátními autobusy a vlaky nebo do odlehlejších míst mikrobusy (tzv. maršutky), ve městech funguje MHD, jízdenky se kupují u řidiče nebo na webu www.1188.lv
- Zásuvky: typ C a F, napětí 230 V
- Internet: hlavní operátoři jsou LMT, Tele2 a Bite, mobilní internet má dobrou kvalitu, horší připojení můžete mít v odlehlejších venkovských oblastech, Wi-Fi je běžně dostupná na veřejných místech (letiště, hotely, restaurace)
- Očkování: žádné není povinné, doporučené je proti žloutence typu A a B, tetanu, klíšťové encefalitidě, spalničkám, záškrtu a vzteklině
- Upozornění: v Lotyšsku je horší kvalita vody z vodovodní sítě, doporučuje se pít vodu balenou nebo převařenou
Jak se dostat do Lotyšska
Nejjednodušší a nejrychlejší je využít leteckou dopravu. Cesta letadlem trvá cca 1 hod. a 45 min. Přímá letecká linka létá z Prahy do Rigy.
Levněji, ale výrazně déle pojedete autobusem. Cesta vám bude trvat cca 22 hodin.
Mezinárodní vlaková doprava z ČR do Lotyšska nejezdí. Musíte zvolit trasu přes Polsko a Bělorusko, cesta je pomalá a zdlouhavá, vyhraďte si na ni alespoň dva dny.
Vydat se můžete i autem.
Cesta autem do Lotyšska
Pokud pojedete autem, budete z Prahy v Rize asi za 15 hodin. Využívaná je trasa přes Polsko (směr Vratislav, Varšava) a následně po mezinárodní silnici Via Baltica přes Litvu (Kaunas, Panevézy) do Rigy.
V Lotyšsku počítejte s horší kvalitou silnic. Hlavní tahy bývají upravené, ale v ne moc dobrém stavu je hustá síť vedlejších silnic, zejména po venkově. Dálnice zde prakticky neexistují, jedná se jen o několik krátkých dálničních úseků. Průjezd jimi mají automobily do 3 tun zdarma, jinak se kupuje elektronická dálniční známka.
V Lotyšsku se neplatí žádné mýtné, jen je zpoplatněný vjezd do lázeňského města Jürmala (během hlavní turistické sezony od 1. dubna do 30. září).
Přehled rychlostních limitů v Lotyšsku
Max. povolená rychlost pro | V obci | Mimo obec | Na dálnici |
---|---|---|---|
Motocykly | 50 km/h | 90 km/h | 110 km/h |
Osobní automobily | 50 km/h | 90 km/h | 110 km/h |
Nákladní automobily | 50 km/h | 80 km/h | 90 km/h |
Zdroj: www.autotrip.cz
Doklady, které musíte mít u sebe:
- řidičský průkaz,
- malý technický průkaz,
- platné povinné ručení (zelenou kartu musíte mít v papírové podobě).
V případě, že pojedete autem, které patří někomu jinému, musíte mít ještě písemný souhlas v lotyštině od majitele auta s používáním automobilu.
Tolerance alkoholu za volantem je 0,5 ?, ale pro řidiče s praxí kratší než 2 roky jen 0,2 ?. Je zakázáno používat během jízdy mobilní telefon a platí přísný zákaz antiradarů.
Vzhledem ke složitější dopravní situaci (nekvalitní vozovky, hustá doprava) je vhodné mít před cestou uzavřené havarijní pojištění. Je možné sjednat si i krátkodobé havarijní pojištění do zahraničí jen po dobu dovolené. Pokud havarijní pojištění nemáte, můžete si srovnat nabídky v našem srovnávači autopojištění a zařídit si jednoduše havarijní pojištění online.
KALKULAČKA HAVARIJNÍHO POJIŠTĚNÍ
Kdy jet do Lotyšska
V Lotyšsku je mírné klima, ale jste v Pobaltí, takže musíte počítat s nižšími teplotami. Průměrná teplota v letních měsících je 22 °C. Pro návštěvu je nejvhodnější období od května do června, kdy panuje příjemné počasí a užijete si turistiku v národních parcích i pobyt v letních střediscích u moře.
Zimy jsou v Lotyšsku hodně studené, až nepříjemné. Na druhou stranu bývá v zimě dostatek sněhu a vše je zamrzlé, takže je možné provozovat zimní sporty.
Za návštěvu stojí i další pobaltské státy - Estonsko a Litva.
Co vidět v Lotyšsku
Riga: hlavní město Lotyšska a zároveň rušný přístav. Od středověku se zde střetávaly východní a západní vlivy, které daly vzniknout jedinečnému architektonickému stylu. Historické centrum je na seznamu světového dědictví UNESCO, nejvýznamnějšími památkami jsou gotické a secesní domy. Vyhledávaná je monumentální historická budova Dům Černohlavců. Vyhlídku na město si užijete z věže kostela sv. Petra.
Jürmala: oblíbené lázeňské letovisko na břehu Baltského moře. Pyšní se třicetikilometrovou pláží s bílým pískem. Typické jsou dřevěné stavby v secesním stylu z 19. století, z nichž řada je památkově chráněná.
Národní park Gauja: největší lotyšský národní park rozkládající se podél řeky Gauja. Kopcovitá krajina s pískovcovými skalami, jeskyněmi a malebnými jezírky připomíná náš Český ráj. Vede zde řada značených turistických stezek, můžete se projet na člunech, navštívit hrady Krimulda a Turaida nebo archeopark ukazující místní středověkou vesnici.
Přírodní rezervace Pape: táhne se divokými pobřežními dunami, kde žije řada chráněných druhů rostlin a živočichů, vyskytuje se v ní několik bažinatých jezírek. Krajinu si prohlédnete z dřevěného chodníčku, který vede celou rezervací. Možná uvidíte stáda divokých koní, zubrů a praturů.
Zámek Rundale: najdete ho na jihu u městečka Bauska. Jeho obdivuhodné zahrady i bohatě zdobené interiéry výrazně připomínají zámek Versailles, kterým je inspirován.