Montáž tažného zařízení
Tažné zařízení se nám může hodit při cestě na dovolenou, při stavebních pracích i v dalších případech. Jak vybrat to správné, jak ho nainstalovat nebo s jakým řidičským průkazem můžete auto s přívěsem řídit? To vše vám poradíme na následujících řádcích.
Co je tažné zařízení?
Tažné zařízení může být součástí osobního, užitkového nebo nákladního vozidla. Jeho účelem je spojení tažného vozidla a toho přípojného. Tím může být přívěs, vlek, stroj a další.
K uchycení tažného zařízení se využívají tzv. kotevní body vozidla, které mají sloužit právě tomuto účelu.
Kdy se může hodit?
Vznik tažného zařízení souvisel s nutností přemisťovat přívěs. Přesně pro tento účel byl systém patentován -zapojování přívěsů za jiné vozidlo je dodnes jedno z nejčastějších důvodů instalace tohoto zařízení. Specifické podoby tažných zařízení se podílejí také na přepravě nákladních přívěsů.
Kromě přívěsů je tažné zařízení hojně využíváno k zapojování vleků, například při stěhování, renovaci nebo zahradních pracích. Pomocí vleku můžete odvést větší množství věcí, materiálu a podobně.
Tažné zařízení však nachází postupně i další uplatnění. Například v podobě nosiče kol, který se připevní na nosné zařízení. Dobře může posloužit i při odtahu jiného vozidla, kdy se k němu dá upevnit lano.
Jak vybrat tažné zařízení?
Při výběru tažného zařízení byste měli vycházet hlavně z toho, na co a jak často se chystáte ho používat. V nabídce prodejců najdete tažná řízení, která jsou přizpůsobena přímo na míru konkrétnímu typu vozidla.
Zároveň se dají najít kulové čepy (hovorově řečeno tzv. koule), které jsou pevné, ale i odnímatelné. Pevný kulový čep je vhodné zvolit, pokud s karavanem nebo vlekem jezdíte často. Pevné zařízení je nejodolnější a s automobilem je pevně spojeno. Odnímatelný kulový čep se využívá v případech, že není tažné zařízení využíváno příliš často.
Není na škodu se zajímat o to, zda dané tažné zařízení splňuje bezpečnostní nebo technické standardy nebo z jakého je vyrobeno materiálu.
Jak nainstalovat?
Tažné zařízení si můžete nainstalovat sami nebo u firmy, která má autorizaci k montáži těchto zařízení.
Pokud si tažné zařízení budete instalovat sami nebo v autoservisu, který nemá potřebnou certifikaci, nevyhnete se návštěvě STK. Zde vám zařízení zkontrolují a vystaví protokol o kontrole montáže z STK, který vám poslouží pro zápis do technického průkazu.
Potřebnou dokumentaci získáte i při montáži v servisu, který může instalaci tažných zařízení provádět. Servis vám vystaví tzv. typový list. V takovém případě můžete rovnou na úřad a vyhnete se tak návštěvě STK.
Kolik stojí tažné zařízení?
Cena tažného zařízení se odvíjí od značky vozu a typu tažného zařízení. Může se jednat o jednotky až nižší desítky tisíc korun, tak moc se ceny liší.
Zároveň je potřeba připočítávat i cenu montáže tažného zařízení, pokud si ji nebudete provádět sami. Ta se obvykle pohybuje od 2 do 10 tisíc korun, za montáž na počkání je potřeba počítat s příplatkem. I tak trvá namontování tažného zařízení zhruba kolem 4 hodin.
Jde nainstalovat tažné zařízení u každého vozidla?
Dodatečná montáž tažného zařízení je možná nainstalovat téměř na každé vozidlo. Kde může být problém? Jedná se o kolonku v technickém průkazu s názvem maximální hmotnost přípojného vozidla. Ta je dána výrobcem auta a může být i nulová. V takovém případě není možné tažné zařízení nainstalovat.
Jak tažné zařízení přihlásit?
Tažné zařízení je potřeba zapsat do technického průkazu vozidla. To se dá učinit na odboru dopravy na úřadu obce s rozšířenou působností.
K přihlášení tažného zařízení budete potřebovat:
- vyplněný formulář s názvem Žádost o zápis změny údajů v registru silničních vozidel,
- velký technický průkaz (po lednu 2024 se vydávají již jen elektronické, takže v takovém případě ho nehledejte),
- osvědčení o registraci vozidla (ORV),
- dokumenty související s montáží
- a váš občanský průkaz.
Jaký typ řidičského průkazu potřebujete k řízení s přívěsem?
Řidičské oprávnění | Váha tažného vozidla | Váha přípojného vozidla |
---|---|---|
B | Méně než 3 500 kg | Méně než 750 kg |
B | Dohromady méně než 3 500 kg | |
B + E | Méně než 3 500 kg | Méně než 3 500 kg |
Zdroj: ridicak.cz
Z tabulky vyplývá, že řidič s řidičským průkazem B může řídit vozidlo, které má méně než 3 500 kg, a zároveň mít připojené vozidlo lehčí než 750 kg. Případně může mít připojené i těžší vozidlo, ale váha automobilu a přípojného vozidla nesmí dohromady přesáhnout 3 500 kg. V ostatních případech bude potřeba řidičský průkaz B+E. Jeho rozšíření z kategorie B dnes nabízí téměř každá autoškola.
Při řízení s přípojným vozidlem je potřeba dbát zvýšené opatrnosti a mít na paměti, že je potřeba dodržovat sníženou rychlost a připravit se na složitější couvání. Je nutné vzít v potaz také delší brzdnou dráhu.
KALKULAČKA HAVARIJNÍHO POJIŠTĚNÍ
Přívěsný vozík a povinné ručení
Ze zákona máte povinnost sjednat povinné ručení nejen na vaše vozidlo, ale také povinné ručení na přívěsný vozík. Ten se totiž může také stát příčinou dopravní nehody.
I když za normálních okolností je za nehodu zodpovědné tažné vozidlo, tak určité škody může způsobit i samotný vozík - například při manipulaci bez zapojení k tažnému vozidlu nebo kvůli jeho uvolnění během jízdy. To jsou důvody, proč je nutné sjednat i na vozík povinné ručení.
Cena u povinného ručení na přívěsné vozíky se pohybuje v řádu stovek korun za rok. To, kolik zaplatíte, určuje hlavně hmotnost vozíku.
Hledáte aktuálně povinné ručení pro svůj přívěsný vozík? Rádi vám s tím pomůžeme. Stačí, abyste zavítali do naší kalkulačky, zaškrtli, že máte jiný druh vozidla, a následně si jen vybrali ten správný z naší nabídky. Vyplníte údaje o vozidle a o vás a my vám nabídneme přehledné srovnání, ze kterého si vyberete to pro sebe nejlepší a nejvýhodnější pojištění. Vše rychle, jednoduše a kompletně online.