Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Jak naučit dítě lyžovat?

Publikováno: 15.12.2023

Těšíte se, jak budete trávit zimu s rodinou na horách? Zatím jste s potomkem na svahu jen sáňkovali a koulovali se, ale přemýšlíte, jestli už není ten správný čas zkusit lyže? Podívejte se na pár tipů, jak naučit dítě lyžovat. A nezapomeňte si sjednat cestovní pojištění online.

Jak naučit dítě lyžovat

V jakém věku s lyžováním začít?

Na tuto otázku není jednoznačná odpověď. Obecně se uvádí začínat nejdříve po třetím roce věku, někdy odborníci doporučují až od pěti let, protože dřív není pohybový aparát dítěte (zejména kolena, kyčle a kotníky) na zátěž tohoto typu připravený.

Jenže každé dítě je jiné. První lyžařské pokusy by měly přijít ve chvíli, kdy je dítě dostatečně vyspělé nejen fyzicky, ale i psychicky. Lyžování ho musí bavit a lyže ho musí lákat. Pokud se na svahu bojí a lyže odmítá, tak ještě ten správný čas nenastal.

Jak poznám, jestli je dítě na lyže už dostatečně zralé?

  • Má rádo zimu a baví ho pohybové aktivity na sněhu.
  • Vydrží v zimě venku bez problémů několik hodin.
  • Jezdí na kole, koloběžce, odrážedle a udrží rovnováhu.
  • V létě zvládne delší pěší výlet bez kňourání.
  • Je schopné plnit jednoduché pokyny.
  • Je schopné být v kolektivu bez rodičů (pro pobyt v lyžařské školičce).

Dobrým ukazatelem je také to, jestli dítě zajímá, jak lyžujete vy, chce si vyzkoušet vaše lyžáky a mluví o lyžování.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Začínáme na suchu

První seznámení dítěte s lyžemi by mělo proběhnout v klidu doma. Vyzkoušejte s ním lyžáky i lyže v pokoji (nezapomeňte si zakrýt podlahu třeba starou dekou, ať nepoškodíte jak podlahu, tak lyže) a nechte ho, ať se v nich projde. Dejte mu možnost se s lyžemi seznámit bez stresu z kopce plného lidí.

Nechejte ho, ať si s lyžemi na nohou sedne a lehne (jako při pádu) a natrénujte s ním vstávání. Půjde mu to pak na sněhu lépe. Pokud máte možnost, klidně si vyjděte na sníh před dům nebo na zahradu a zkoušejte se na lyžích ,,šoupat" po rovince.

Plánujete lyže půjčovat? Pořiďte alespoň dětské plastové lyžičky na obyčejné boty a nechte ho si na nich hrát doma. Děti hru milují. Předvádějte mu, jak se lyžuje. Když si doma budete hrát ,,na lyžaře", bude ho to víc bavit doopravdy.

Vyrážíme poprvé na svah

Děti začínají s výukou na rovině. Potřebují si ozkoušet, jak lyže reagují na sněhu. Vymýšlejte zábavné aktivity:

  • dělejte ve sněhu obrazce pomocí lyží a nenásilně tak dítě učte otáčet se s lyžemi na nohou,
  • tahejte ho na hůlce jako ,,sněžný pes",
  • udělejte s ním vláček,
  • hrajte na babu,
  • padejte a zvedejte se.

Chyťte dítě za ruce a trénujte s ním skluz, šlapání do stran, pokrčování kolen. Učte postoj při plužení.

Nezapomínejte, že dítě se u toho musí hlavně bavit, takže nebuďte nervózní, když mu to nepůjde. Dělejte pauzy a pozorujte svah a ostatní lyžaře.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Vzhůru na kopec

Tedy spíše na kopeček. Pro první pokusy potřebují děti velmi mírný svah s dlouhou dojezdovou rovinkou. Řada areálů taky nabízí dětské zóny, kde jsou pro děti hravé pomůcky a bezpečný prostor. Pro začínající děti jsou také vhodnější lyžařské pásy místo vleků.

Jaký zvolit způsob výuky?

Jeden názorový tábor prosazuje plužení, druhý nedá dopustit na popruhy. Ani odborníci se úplně neshodnou, který způsob je správný, takže si vyberte podle sebe.

Jízda v pluhu

  • Začíná se s jízdou v pluhu. Můžete couvat před dítětem a přidržovat mu špičky lyží. Učte správný postoj, váhu mít na vnitřní straně lyží, ruce může mít dítě opřené o kolínka.
  • Učíme zastavení pluhem.
  • Přidáme obloučky. Na jejich výuku je nejlepší hra na letadlo - upažíme, ruce a ramena jsou v jedné linii a nakláníme se na jednu a druhou stranu.
  • Až nakonec učíme paralelní jízdu.

Jízda s popruhy

Potřebujeme široké, ploché popruhy, které dítěti omotáme kolem pasu. Při tomto stylu výuky se dítě primárně učí nebát se jízdy z kopce.

  • Začínáme paralelní jízdou.
  • Učíme zatáčky. Brzdění v této fázi zajišťuje rodič jedoucí za dítětem pomocí popruhů.
  • Až nakonec učíme zastavení otočením do protisvahu.

A co lyžařská škola?

Pokud se na výuku lyžování sami necítíte nebo máte pocit, že neprobíhá všechno podle vašich představ, zkuste lyžařskou školu pro děti. Můžete si vybrat, jestli ji využijete třeba celý týden nebo jen některé dny. Lyžařská škola představuje dobrou volbu, jak naučit dítě na lyžích.

Výuku vedou zkušení instruktoři, kteří mají vztah k dětem, umí to s nimi a díky svým zkušenostem dobře odhadnou, co vaše dítě zvládne. Také ohlídají, že si dítě neosvojí některé zlozvyky, kterých by se později hůř zbavovalo. Lyžařské školy jsou plné zábavných a hravých pomůcek, dětské parky jsou veselé a barevné, mnohdy je doplňují velcí plyšoví maskoti. Učí se pomocí různých her. A ve větší skupince bude dítě možná víc motivované a lyžování pro něj bude zábavnější.

Máme taky tipy na lyžování pro začátečníky.

SPOČÍTEJTE SI POJIŠTĚNÍ NA CESTY

Jak naučit dítě na snowboardu?

Odborníci se shodují na tom, že snowboardem by se nemělo začínat. Nejprve je potřeba dítě naučit lyžovat. Na snowboard je vhodná doba až 2 nebo 3 roky po tom, co ovládnou lyžování. Opět ale platí, že každé dítě je jiné. Některé děti jsou pohybově nadanější a těm nebude dělat problém začít se snowboardingem dřív. Doporučuje se však nestavět dítě na prkno dřív než v 6 letech věku, do té doby nemají děti dostatečně vyvinutou koordinaci těla.

Co je důležité pro začátky na prkně:

  • Potřebujete opět rovinku a velmi mírný svah, ideálně bokem od jiných lyžařů.
  • Začíná se těmi nejjednoduššími cviky - klouzání na jedné noze jako na koloběžce, hry na nácvik rovnováhy a přenášení váhy (padací list).
  • Důležité je naučit dítě padat a zvedat se.

Výuka snowboardingu je ale náročnější než lyžování, existují standardizované postupy výuky, které zaručí, že se dítě naučí dobře techniku s ohledem na své možnosti, a zajistí mu bezpečnost. Zvažte, jestli nebude lepší přihlásit dítě na výuku s instruktorem.

Tipy na skiareály vhodné pro děti

  • Skiareál Severák v Jizerských horách - dětský park je rozdělený na části Kids, School, Junior a Adrenalin Park. Zázemí pro děti tvoří dvě herny, kde si děti mohou odpočinout a ohřát se.
  • Dolní Morava nedaleko Králického Sněžníku - moderní středisko, kde je pro děti připraven Mamutíkův skipark a Baby skipark, k odpočinku slouží dětská herna Kids Fun Club.
  • Skiareál Karlov v Jeseníkách - k dispozici je dětský skipark a tři lyžařské školy pro děti, zábavu po lyžování nabízí bobovací zóna, hřiště na sněhu nebo sněhové prolézačky.
  • Klínovec v Krušných horách - pro děti zde najdete dětský park Primáček u Huga s pohádkovým slalomem.
  • Skiareál Lipno - zábavnou výuku nabízí Foxpark kapitána Lipánka, kde pro děti připravují zábavné lyžování maskoti lišák Fox a kapitán Lipánek.
  • Skiareál Kvilda - kromě lyžařské školy a snowparku potěší i upraveným svahem pro nelyžaře, kde si děti po výuce ještě zařádí na bobech nebo sáňkách.

Přečtěte si, kam na lyže s dětmi.

Tipy na skiareály vhodné pro děti v zahraničí

  • Sappada v Itálii - kromě vynikající lyžařské školy mají pro děti unikátní zimní zábavní park Nevelandia, kde na ně čekají nafukovací hračky, dráha na snowtubing, na saně a boby, bruslení, vláček, různé hrady ze sněhu a animační programy.
  • SkiWelt Wilder Kaiser-Brixental v Rakousku - vybrat si můžete z 22 lyžařských škol. Pro malé lyžaře tu je připravený celodenní zábavný program a po výuce si oddechnete na sáňkařské dráze nebo v zábavním parku na sněhu.
  • Chamrousse ve Francii - najdete zde řadu nenáročných sjezdovek a zón pro začátečníky, což středisku zaručuje oblibu u rodin s dětmi. První lyžařské krůčky se děti učí v Kid parku a až se rozjezdí, mohou zkusit malou racingovou trať pro děti.
  • Dachstein West v Rakousku - areál zaměřený na děti, tady nebudete vědět, který z dětských parků si vybrat. Všechny jsou doplněné pohádkovými postavami, plyšáky, domečky pro děti.

Pro klid nezapomeňte na cestovní pojištění

I když si to nikdo nepřejeme, při výuce lyžování může dojít i k nepříjemnému úrazu. Z pohodové rodinné dovolené se tak rázem stane noční můra, zvlášť když jsme v zahraničí. Ceny ošetření dosahují závratných výšin a pobyt v nemocnici by vám mohl způsobit pořádné finanční problémy.

Myslete na to raději včas a zařiďte si před cestou vhodné cestovní pojištění. Srovnejte si nabídku v rychlé kalkulačce cestovního pojištění, kde si pojistku potom také můžete rovnou sjednat.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Nevíte, na co všechno se zaměřit, jaké zvolit finanční limity a jestli přidat i nějaká připojištění? Rádi vám poradíme a vše si zajistíte během chviličky na pár kliků online.

Naučili jste dítě lyžovat? Výborně! Možná vás bude také zajímat, jak ho připravit na první školní den.

Pojedete na lyže autem? Pořiďte si i havarijní pojištění

Jestli plánujete vyrazit za prvními lyžařskými pokusy vašeho potomka autem, podívejte se, jestli by se vám nehodilo havarijní pojištění auta. Zasněžené a zledovatělé silnice představují riziko a nehoda se stane snadněji než jindy. Na rozdíl od povinného ručení není povinné, s havarijním pojištěním ale nebudete muset řešit, jak zaplatíte škody na autě nebo kdo vás odtáhne. Můžete si vybrat i krátkodobé havarijní pojištění jen na dovolenou. Vyzkoušejte naši kalkulačku havarijního pojištění, kde si můžete vybrat tu nejlepší nabídku přesně vám na míru.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ