Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Tornádo

Není to tak dávno, kdy jsme o ničivých tornádech jen četli v novinách a spojovali si je zejména s USA. Nikoho nenapadlo se na úder tornáda v tuzemsku připravovat. Všechno se ale změnilo 24. června 2021, kdy jižní Moravu zasáhlo největší tornádo v ČR a způsobilo obrovské škody. Víte, jaké škody může tornádo napáchat a jak se na něj připravit?

POROVNAT POJIŠTĚNÍ NEMOVITOSTI

Co je to tornádo?

Všichni si asi vybaví známý větrný ,,chobot", který prudce rotuje a žene se krajinou. Málokdo už je ale schopný odlišit tornádo od hurikánu, cyklónu nebo tajfunu. Jaký je mezi nimi rozdíl? A jak souvisí se supercelou?

  • Tornádo je typ oblačného víru. Tornáda jsou vázaná na supercely (velmi silné konvektivní bouře), vznikají nad pevninou náhle a rychle, takže varování před nimi může přijít jen pár minut předem. Mají menší rozměry než tropické cyklóny a trvají kratší dobu (maximálně několik desítek minut), ale síla větru může být až dvojnásobná, takže jsou mnohem ničivější.
  • Hurikán, tajfun, cyklón: Jedná se o různá označení stejného jevu - tropické cyklóny. O hurikánu mluvíme, pokud vznikne nad Atlantským oceánem, v Tichomoří vzniká tajfun a nad Indickým oceánem řádí cyklón. Jde o atmosférický jev, při kterém rychle rotuje bouřkový systém, uvnitř má charakteristické oko.
    Oblačný vír má obrovské rozměry, průměr běžně dosahuje několika set kilometrů. Vznikají nad teplými oceány a jejich životnost je okolo dvou týdnů. Nejvíc škod způsobují na pobřeží, směrem do vnitrozemí slábnou. Dokážeme je dobře monitorovat a lze tak vydat varování v dostatečném předstihu.

Tornádo

Jak vzniká tornádo?

Jde o větrný vír spirálového tvaru, který se vyskytuje pod jádrem bouře. Nejničivější tornáda vznikají pod supercelou.

Tornádo vznikne, když se stoupající teplý vzduch střetne v bouřkovém oblaku s klesajícím studeným vzduchem. Tyto dva sloupce vzduchu se při střetnutí roztočí a vytvoří rotující vzduchový válec. Jeden jeho konec je nasávaný vzhůru, druhý tlačený k zemi.

Ve chvíli, kdy se sloup dotkne země, mluvíme o tornádu. Následně putuje většinou od několika desítek metrů do několika desítek kilometrů, zničí vše, co mu přijde do cesty, a nechá za sebou jasně ohraničenou stopu - zpustošený pás země plný trosek.

K označení síly tornáda se používá Fujitova stupnice se stupni F0 až F5. Nejslabší tornádo poláme stromy, poničí střechu domu nebo shodí komín. Nejsilnější způsobí naprostou devastaci, z budov zůstanou jen základy, odhazuje auta, stromy vytrhne i s kořeny.

Tornádo v ČR

Tornádo v ČR není tak neobvyklé, jak by se mohlo zdát. Občas se tornáda objevují už od nejstarších dob. První písemná zmínka o tornádu pochází z Kosmovy kroniky, prohnat se naším územím mělo v roce 1119. Poprvé vědecky zaznamenal výskyt tornáda G. J. Mendel v roce 1870.

Každoročně meteorologové zaznamenají až pět tornád, většinou se však jedná o slabá tornáda o síle F0, maximálně F1, která sice poničí pár střech, ale nezpůsobí zásadní škody.

Dosud největší tornádo v ČR řádilo v červnu 2021 na jižní Moravě. Zasáhlo naprosto nečekaně zejména Břeclavsko a Hodonínsko a jeho síla byla na stupni F4. Rychlost tornáda přesáhla 300 kilometrů v hodině a řádilo asi půl hodiny. Zasáhlo pruh území o délce 26 kilometrů a šířce 500 metrů.

Toto tornádo způsobilo obrovské materiální škody. Obce Hrušky, Moravská Nová Ves, Mikulčice, Lužice a části Hodonína a Ratíškovic byly z velké části poničené. O život přišlo šest lidí a několik desítek dalších bylo zraněno. Poškozeno bylo až 1 600 domů, 200 z nich muselo být úplně strženo. Škody byly vyčísleny na 15 miliard Kč.

Podle České asociace pojišťoven pojišťovny evidovaly škody v hodnotě 6,5 miliard Kč. Přesto mnoha postiženým domácnostem proplacená škoda nestačila k opravě zničeného domu, protože se ukázalo, že většina nemovitostí byla podpojištěná nebo měla pojistku špatně nastavenou. Některé domácnosti neměly pojištění majetku žádné a musely se spolehnout na vlastní finance a pomoc ostatních lidí.

Bohužel, meteorologové varují, že se v souvislosti s klimatickými změnami mohou i podobně silná tornáda u nás objevovat častěji.

Víte, proč je důležité pojištění majetku? Pokud ho nemáte, raději se pojistěte dřív, než váš domov postihne podobná přírodní katastrofa. Využijte pro to online kalkulaci na našich stránkách, kde stačí zadat údaje o vás a pojišťovaném majetku, a zanedlouho se vám ozve jeden z našich specialistů s výběrem vhodných pojištění vám na míru.

POROVNAT POJIŠTĚNÍ NEMOVITOSTI

Jak se připravit na tornádo?

Na blížící se tornádo je potřeba reagovat rychle. Pokud se blíží opravdu silné tornádo, tak pravděpodobně nemáte šanci před ním mnoho věcí zachránit a myslete hlavně na zajištění bezpečného úkrytu pro sebe. U slabších tornád se vyplatí, pokud na to máte čas, zabezpečit venku volně ležící předměty (zahradní nábytek, hračky, sekačku). Snížíte tím riziko škod i zranění.

Co dělat před tornádem

  • Sledujte aktuální informace o počasí. Na případnou výzvu k evakuaci reagujte ihned.
  • Zavřete všechny dveře a okna (i v garáži nebo zahradním domku).
  • Nabijte si mobily, tablety a power banky a připravte si svítilny.
  • Obujte si pevné boty (pravděpodobně pak budete chodit po střepech), a jestli máte jakékoliv helmy, nasaďte si je.
  • Najděte si bezpečný úkryt - schovejte se uvnitř domu, nezůstávejte venku. V domě sejděte do nejnižšího patra, ideálně do sklepa. Horní patra mohou být tornádem utržená. Nikdy nepoužívejte výtah, ve kterém při výpadku elektrické energie zůstanete uvěznění. Držte se v místnosti uprostřed domu, obvodové zdi se mohou sesunout.
  • Nikdy nestůjte u oken nebo poblíž skleněných dveří; sklo se při tornádu vysype, buďte uprostřed místnosti. Nejbezpečnější je ukrýt se v místnosti bez oken.
  • Chraňte se před létajícími věcmi, skrčte se na zemi, chraňte si hlavu rukama, zakryjte se dekou, peřinami nebo matrací, případně zalezte pod těžký stůl nebo do vany.
  • Nikdy se neschovávejte v autě.
  • Pokud jste venku, snažte se dostat do vhodné budovy. Jestli to nejde, najděte si alespoň nějakou prohlubeň, lehněte si do ní a zakryjte si hlavu. Neskrývejte se pod mostem nebo v blízkosti stromů.

Škodu po tornádu vám zaplatí pojištění majetku

Před silným tornádem nemáte šanci ochránit dům ani auto. Není způsob, jak zajistit, aby vám auto a střecha neuletěly a zdi nespadly. Počítejte raději i s tak málo pravděpodobnou možností předem a pojistěte si majetek proti přírodním živlům. Škodám při tornádu tím sice nezabráníte, ale následný šok a krizi budete lépe zvládat s finančním zajištěním na opravu.

Jak se pojistit proti tornádu?

Speciální pojištění proti tornádu u pojišťoven nenajdete, protože tornádo je zahrnuto ve škodách způsobených silným větrem. V rámci pojištění nemovitosti proti přírodním živlům pojišťovny nabízejí pojištění proti vichřici, která je definovaná jako vítr o minimální rychlosti 75 km/h. Nejslabší tornádo o síle F0 má rychlost do 119 km/h a o síle F1 v rozmezí 120 až 180km/h.

Stačí si tedy zkontrolovat rozsah pojištění a zjistit, zda je pojištění proti vichřici zahrnuto už v základní pojistce, případně si ho doplnit.

Proti škodám způsobeným vichřicí můžete pojistit i své auto. Auta jsou vystavena nepřízni počasí ještě víc než domy a velké škody na nich může napáchat nejen tornádo, ale i vichřice a krupobití, které váš dům neohrozí. Podívejte se na možnost havarijního pojištění proti živlům.

Havarijní pojištění si rovněž můžete porovnat a následně sjednat prostřednictvím naší online kalkulačky. Bezplatně a z pohodlí domova.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ

Jak postupovat po tornádu

  • Jako první musíte zavolat záchranáře, pravděpodobně bude třeba poskytovat první pomoc zraněným.
  • Pokud můžete, vezměte si svoje osobní doklady, případně důležité dokumenty. Neriskujte ale zranění. Nikdy nechoďte do částí domu, které jsou poškozené tak, že hrozí jejich zřícení (například do patra).
  • Pokud budete vymáhat škodu po pojišťovně, místo si nafoťte nebo natočte na mobil. Snažte se co nejlépe zdokumentovat škodu - udělat celkové fotografie místa, tak aby bylo dobře identifikovatelné (i s pozadím), poté detaily. Využijte při focení raději možnost přiblížení fotky a zbytečně neprolézejte sutinami, hrozí nebezpečí úrazu.
  • Škody nelikvidujte, pokud to není nezbytně nutné, dokud se nedomluvíte s pojišťovnou, jestli chce na místo poslat svého technika, nebo budou stačit vaše fotky. Teprve pak se pusťte do uklízení.
  • Poté co nejdříve nahlaste pojistnou událost pojišťovně. Pojišťovny obvykle jednotlivé události likvidují a škodu vyplácí do tří měsíců, ale v případě rozsáhlých škod můžete zažádat o výplatu zálohy předem.

POROVNAT POJIŠTĚNÍ NEMOVITOSTI