Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Jak vybrat lyže?

Co by to bylo za zimu bez sněhu, stavění sněhuláka a pořádné lyžovačky? Možná se teprve chystáte poprvé postavit na lyže a jste lehce nervózní z prvního sjezdu. Výběr těch správných lyží vám může začátky usnadnit. Pro každého lyžaře se hodí jiný typ dle jeho schopností a terénu. My vám poradíme, jak vybrat lyže, a to jak sjezdové, tak běžky i lyže pro děti. Navíc vám pomůžeme sjednat cestovní pojištění na lyže.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Jak vybrat sjezdové lyže?

Zásadní otázkou, kterou si před vstupem do obchodu se sportovními potřebami musíme položit, je dotaz, jak dobře umíme lyžovat. Podle úrovně lyžařského umění se odvíjí několik dalších a důležitých parametrů lyží. Rozlišujeme čtyři úrovně:

  • Začátečník,
  • pokročilý,
  • sportovní lyžař,
  • závodní lyžař.

Začátečník - teprve se odhodlal poprvé postavit na lyže nebo lyžoval poprvé a naposledy před dvaceti lety na lyžáku na základce. Pro takového jedince jsou ideální volbou lyže s kompozitovým jádrem, které jsou měkčí a díky tomu snáze ovladatelné. Obloučky tak s nimi jdou snadněji, při větších rychlostech jsou však méně stabilní.

Pokročilý - už jezdí delší dobu a na Šumavě sjede sjezdovky všech úrovní. Nemá však vyšší ambice, nezávodí a preferuje klidnou a pohodovou jízdu. Pro něho jsou vhodné lyže s dřevěným jádrem, tvrdší. Jsou také snadno ovladatelné, ale už jsou stabilnější ve středních rychlostech.

Sportovní lyžař - je ten, kdo si užívá razantnější a rychlejší jízdu a je si v ní jistý. Chce se neustále zlepšovat a svůj styl vytříbit - lyžování pro něho není relax, ale sport. Ocení sportovní lyže s dřevěným a titanalovým jádrem, díky kterému jsou lyže stabilní při vysokých rychlostech a drží na tvrdém podkladu. Jejich ovládání ale vyžaduje jistou dávku síly a zdatnosti.

Závodní lyžař - profík se zkušeností se závodním lyžováním. Zde je vyžadována naprostá přesnost a enormní tvrdost lyží. Ty jsou velmi tvrdé a náročné na ovládání, běžný sportovec by se na nich hodně zapotil. Na správných nohou nabízejí adrenalinové zážitky.

Jak vybrat lyže

Kde budu lyžovat?

Dalším důležitým kritériem při výběru lyží je ujasnit si, kde chci jezdit, konkrétně v jakém terénu. Pokud plánujeme brázdit upravené sjezdovky na pěkném manšestru, jsou pro vás ideální lyže typu slalomka, obřačka nebo all-mountain. V této kategorii se lyže sice liší svým profilem, na upravené sjezdovky jsou ale nejlepší.

Pokud se chystáte do volného terénu, zvolte freeride lyže. A pokud dáváte přednost snowparku, jsou pro vás ty pravé freestyle lyže. Ať už ale jezdíte jako drak, nebo jste spíš pohodový lyžař, na svých cestách do zahraničí na pořádné sjezdovky myslete také na své zdraví a řádné cestovní pojištění - to si můžete srovnat i sjednat prostřednictvím naší online kalkulačky. A pokud chcete mít opravdu jistotu, mohlo by se vám hodit pojištění rizikových sportů.

Čekáte miminko? Podívejte se na lyžování v těhotenství.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Jak vybrat délku lyží?

Na tuto otázku neexistuje jedna správná odpověď. Délka závisí na zdatnosti lyžaře, typu lyže a osobních preferencích. Obecně ale platí, že správná délka je mezi špičkou brady a nosu. Kratší lyže bývají méně stabilní, ale lépe ovladatelné, zatímco delší jsou naopak stabilnější, ale také náročnější na ovládání.

Jak vybrat lyže pro děti?

Dětské lyže by měly být především snadno ovladatelné, proto většinou mají lehké pěnové jádro a malý rádius pro zatáčení. Rádius je číslo, které udává poloměr oblouku. Čím je číslo menší, tím snáze lyže zatáčejí. Také zde je důležitá délka lyže - měla by být o 10-20 centimetrů menší, než je výška dítěte. Samozřejmostí je správné nastavení bezpečnostního vázání, které je nutné nechat před výletem na sjezdovky seřídit, ideálně v autorizovaném servisu.

Podívejte se, kam na lyže s dětmi.

Výška (cm) Věk Zkušenost Délka lyží
do 115 cm 6 let začátečník výška podpaží/ramen
docela dobrý výška brady/nosu
pokročilý výška čela
do 135 cm 9 let začátečník výška brady/nosu
pokročilý výška nosu/čela
do 155 cm 12 let začátečník výška nosu/čela
pokročilý výška postavy + 5-7 cm

Jak vybrat běžecké lyže?

Pokud jste spíš milovník bílé stopy, čeká na vás také několik otázek, na které je třeba si odpovědět. Především je důležité zohlednit několik aspektů, jako jsou:

  • vaše výška a váha,
  • úroveň (začátečník, běžkař pohodář nebo závodník),
  • preferovaný styl (klasika ve stopě nebo bruslení),
  • prostředí (upravené stopy nebo divočina),
  • mazání (budu mazat sám, nebo chci běžky s už připravenou podporou stoupání).

Pokud máte jasno, jde se na výběr samotných běžek.

Klasické běžky - jsou určené na běh klasickou technikou v upravené stopě. Mají výraznou špičku s ostřejším vrcholem a větší klenutí v oblasti mazací komory v části nad botou.

Běžky na bruslení - mají nevýraznou špičku, zpevněné hrany a menší prohnutí. Bývají také kratší než klasické běžky a je dobré se vybavit i delšími holemi.

Kombi běžky - pokud jste rekreační běžkař a nemáte vyhraněný styl, jsou ideální volbou kombi lyže, které jsou kompromisem mezi klasickými a bruslařskými běžkami.

Chraňte své zdraví kdekoli

Při jakémkoli sportu, lyže nevyjímaje, je důležité dbát na své zdraví a bezpečnost. Na lyžích byste neměli zapomínat na helmu, chránič páteře a lyžařské brýle. Berte ohled i na ostatní lyžaře, přizpůsobte jízdu svým schopnostem a respektujte značení na sjezdovkách. Pokud jste se vydali za zážitky do zahraničí, sjednejte si také řádné cestovní pojištění online. To vám poskytuje finanční jistotu v případě úrazu nebo nemoci vyžadující lékařské ošetření nebo transport do nejbližší nemocnice, které se může pořádně prodražit. Srovnání nabídek cestovního pojištění pohodlně zajišťuje naše kalkulačka, ve které naleznete různé nabídky na trhu.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ